Край на бизнеса с мрачни пророчества
Светът, воден от Китай, започва суперцикъл на растеж
Оттук насетне в течение на цяло едно поколение ни очаква период на ускорен икономически растеж. Суперцикъл, стимулиран от търговия, инвестиции и урбанизация, ще доведе до набъбване на глобалния брутен продукт до 143 трилиона долара през 2030 г. - от сегашните 62 трилиона. Ще се намеси и факторът инфлация, а развиващият се свят, воден от Китай, ще осигури две трети от невероятния икономически растеж.
Това е прогноза на главния икономист Джерърд Лайънс, ръководещ глобалните изследвания във финансовата компания Standard Chartered. Предвиждането е обнародвано още през ноември, но днес отново привлича вниманието, в навечерието на годишната среща на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
Светът след индустриалната революция на XVIII век е виждал само още два пъти такъв икономически бум, какъвто предстои в следващите години, твърди Лайънс. Става дума за "златните" десетилетия преди Първата световна война и периода, предшестващ Втората световна война.
В инвестиционен план икономистът счита, че новата фаза на суперрастеж ще доведе до ръст на доходността на държавните облигации на САЩ и ще обърне тенденцията, довела до спад на доходността със средно 0.4 процентни пункта годишно от началото на 1980-те години досега.
Суперцикълът на растежа освен това ще доведе до поскъпване на суровините. Инвеститорите според Standard Chartered следва да отварят дълги позиции във въглища, мед и петрол, за да се възползват от търсенето от страна на развиващите се пазари. Засилването на вътрешното търсене ще доведе до повишаване на курса на китайския юан, корейския вон и индийската рупия.
Развиващите се пазари ще инвестират много от средствата си в чужбина и така ще помогнат на развитите страни. Ще се търсят служители с компетенции във финансовите услуги. Икономическият растеж няма да е неспирно силен през следващите 20 години, но в крайна сметка и развитите, и развиващите се страни ще спечелят при създалата се ситуация, твърди Лайънс, който ще е един от 2500-те водещи икономисти, учени и политици на форума в Давос.
Bloomberg коментира: Признаците за икономическо възстановяване в света ще позволят на бизнес и академичните лидери да се фокусират върху нещо различно от борба с кризата. Бизнесът се нормализира, твърди водещ фондов мениджър. Перспективите са много по-добри. Време е да се обмисли какво следва оттук насетне.
Сред изследванията, които ще привлекат вниманието на аудиторията в Давос, без съмнение ще е и прогнозата на консултантите от McKinsey, които твърдят, че е настъпил краят на евтиния капитал. Причината е строителната експанзия в развиващите се страни и застаряващото население, което започва да харчи своите спестявания.
Целият свят ще стане по-богат в края на това столетие, твърди Едуард Прескот, Нобелов лауреат и съветник на Федералната резервна банка в Минеаполис. Нарастващата интеграция с развиващите се икономики ще насърчи търговията и инвестициите в световен мащаб.
Еуфорията обаче изглежда неуместна - рисковете за световната икономика остават. Светът на бизнеса продължава да се страхува от дълговата криза в Европа, от пукане на имотния балон в Китай, от трупащия се публичен дълг на САЩ. Един от най-силните гласове на страха е този на Джоузеф Стиглиц, Нобелов лауреат по икономика за 2001 г. Според икономиста позитивните ефекти от глобализацията и свободната търговия ще бъдат потиснати от безработицата в богатите страни.
Стиглиц коментира с недоверие прогнозите на Джерърд Лайънс: Standard Chartered работят най-вече с развиващи се пазари и... чувстват енергията там. Но ако работиш в Европа или САЩ, гледаш статистиките и е трудно да не си депресиран.
Но вече преобладават визиите, които отиват отвъд фокуса на Стиглиц върху традиционните икономически центрове. Според Стивън Кинг, главният глобален икономист на HSBC, бивш служител във финансовото министерство ан Великобритания, гравитационният център на световната икономика се променя. Западът трудно догонва новите турбопазари. Кинг очаква глобализацията да достигне нова фаза, изразяваща се в ръст на търговията между нововъзникващите пазари.
Заслужава си да обърнем внимание и на още едно негативно пророчество: задаващата се ера на “Г - 0”, свят, в който нито една държава не се радва на статуса на суперсила както в политическо, така и в икономическо отношение. Международният дневен ред остава на заден план, всички държави се фокусират върху решаване на собствените си проблеми и от това изникват търговски конфликти, а икономическата ефективност спада. Това е практическо осъществяване на класическата игра с нулев резултат.
Икономистите много рядко са печелили общественото внимание с обнадеждаващи прогнози. Мрачните перспективи се радват на по-силен интерес. Безспорно е обаче, че тонът на Световния икономически форум в Давос тази година, по сравнение с последните две години, ще бъде поне с един нюанс по-светъл.
Я да крия кравичката...
.....и след това трета ли да очакваме ??
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.