Конгресът на БСП отмени прекия избор за председател на партията

16 февруари 2025 06:45   1883 прочита


 Конгресът на БСП отмени прекия избор за председател на партията с промени в устава ѝ в събота вечерта и директно премина към избора на редовен лидер. 51-вият конгрес на партията ще избира измежду 9 останали кандидати. Първоначално за поста се кандидатираха 17 души, но петима си направиха отвод по-рано в събота, начело с бившия премиер и бивш лидер на левицата Сергей Станишев. 

 

Други трима кандидати обявиха още преди форума, че няма да участват в лидерското състезание и така във финалната битка останаха 9 души. 

 

Очакванията са битката за лидерското място да е между Атанас Зафиров, и. ф. председател на БСП, който е вицепремиер без портфейл в кабинета "Желязков", и Борислав Гуцанов, който е социален министър. За поста се борят още заместник-председателят на БСП и евродепутат Кристиан Вигенин, бившият председател на БСП-София Калоян Паргов и други. 

 
Станишев не иска да се състезава в "нощта на дългите химикалки" 
 

Бившият премиер и бивш председател на БСП Сергей Станишев бе сред първите оттеглили кандидатурата си за лидер. "За мен моята кандидатура е инструмент на първо място да събудим делегатите от дрямката, да мислим с главите си и да търсим решения, полезни за БСП и за страната", каза той и добави, че е имал достатъчно изяви по медиите. 

 

17 кандидати за лидерския пост 

1. Антон Кутев – 23 г. партиен стаж, 15 г. член на национални ръководни партийни органи. 

2. Атанас Зафиров Зафиров – 34 г. партиен стаж, 18 г. член на национални ръководни партийни органи. 

3. Борислав Гуцанов Гуцанов – 36 г. партиен стаж, 16 г. член на национални ръководни партийни органи. 

4. Борис Цветков Цветков – 27 г. партиен стаж, 24 г. член на национални ръководни партийни органи. 

5. Боян Валентинов Балев – 22 г. партиен стаж, 8 г. член на национални ръководни партийни органи. 

6. Габриел Георгиев Вълков – 9 г. партиен стаж, 4 г. член на национални ръководни партийни органи. 

7. Генади Събков Събков – 34 г. партиен стаж, 8 г. член на национални ръководни партийни органи. 

8. Дора Илиева Янкова – 40 г. партиен стаж, 28 г. член на национални ръководни партийни органи. 

9. Драгомир Велков Стойнев – 19 г. партиен стаж, 16 г. член на национални ръководни партийни органи. 

10. Иван Янчов Таков – 21 г. партиен стаж, 12 г. член на национални ръководни партийни органи. 

11. Иван Валентинов Иванов – 20 г. партиен стаж, 12 г. член на национални ръководни партийни органи. 

12. Калоян Драгомиров Паргов – 19 г. партиен стаж, 12 г. член на национални ръководни партийни органи. 

13. Кристиан Иванов Вигенин – 28 г. партиен стаж, 24 г. член на национални ръководни партийни органи. 

14. Румен Стоянов Овчаров – 46 г. партиен стаж, 27 г. член на национални ръководни партийни органи. 

15. Руси Иванов Статков – 46 г. партиен стаж, 23 г. член на национални ръководни партийни органи. 

16. Сергей Дмитриевич Станишев – 36 г. партиен стаж, 24 г. член на национални ръководни партийни органи. 

17. Трифон Руенов Панчев – 8 г. партиен стаж, 4 г. член на национални ръководни партийни органи. 

 

"Мисля, че в сегашната ситуация, когато в последния момент отменяме прекия избор, въпреки че не съм негов голям фен, поставяме бъдещия председател в зависимост от много баланси в Националния съвет", заяви Станишев. Той допълни още, че не би искал да се състезава в "нощта на дългите химикалки", защото "други механизми ще работят". 

Според него големият въпрос, на който Конгресът трябва да даде отговор, е защо БСП е в управляващата коалиция и какво трябва да постигне. По думите му аргументът, че трябва да има правителство, за да няма нови избори, не е достатъчен. Затова Станишев посочи, че е предложил резолюция на конгреса, който засяга изцяло темите на управлението. 

 

След Станишев още четирима кандидати - Габриел Вълков, Трифон Панчев, Генади Събков и Антон Кутев също обявиха, че се отказват от надпреварата за председател на БСП. , съобщава медиапул

 

Други трима кандидати обявиха още преди форума, че няма да участват в лидерското състезание. Така общо осем от 17-те кандидати, допуснати до прекия избор за председател на БСП, се оттеглиха от надпреварата. 

 
Зафиров: БСП се превърна в протестърска партия вместо да следва своя политика 
 

Изпълняващият функциите председател на БСП Атанас Зафиров отчете в началото на конгреса, че партията е загубила около 770 хиляди избиратели от 2017 г. досега. 

 

Една от основните политически грешки е опитът на БСП да следва преди всичко чужда политическа програма – тази на либералната градска десница, отчете Атанас Зафиров. По думите му БСП се опита да се превърне в антикорупционна и протестърска партия, а не да следва своята автентична политика. 

 

Според Зафиров изборните резултати от октомври 2024 г. са дали надежда на левите избиратели, че най-трудните моменти са отминали. Той отчете като успех и избора на председател на Народното събрание от "БСП-Обединена левица". 

 

Основната цел на участието на БСП в настоящото управление е изходът от политическата криза, укрепване на парламентарната демокрация, връщане на доверието в институциите и най-вече възстановяване на държавността, заяви още той. 


Гуцанов: Имаме място в Европа, но трябва да поддържаме и диалога с Пекин и Москва 
Организационният секретар на БСП и министър на труда и социалната политика Борислав Гуцанов каза пред делегатите, че участието на партията във властта дава възможности, но крие и своите рискове. 

 

“Трябва да се много внимателни, особено тези, които сме министри в този Министерски съвет, защото разочарованието е проекция на очакването, а хората имат огромни очаквания от нас в това сложно управление, в което се намираме”, посочи той. На първо място актуалната тема е темата за бюджета, отбеляза Гуцанов. Според него трябва да се постараят да правят бюджети с поне десет години напред, за да се знае кои сектори и кои региони ще се развиват и да дадат отпор на демографската криза. 

 

В същото време не трябва да допускаме в това сложно управление да се засягат социални права на хората, заяви Борислав Гуцанов. Той посочи, че виждането на настоящото Изпълнително бюро и Национален съвет на БСП е да не се пипа т. нар. швейцарско правило за индексация на пенсиите. 

 

Гуцанов отбеляза също, че енергетиката е болна тема. Според него сега е моментът да защитят националния интерес и да не допуснат продажбата на реакторите за АЕЦ "Белене". 

 

Той посочи, че България има своето място в Брюксел, в Европа, но също трябва да поддържа диалога и с Пекин, и с Москва. 

 

Според Гуцанов модерната лява политика задължава БСП да "защитаваме хората от съвременните бичове на инфлацията, печалбарството на гърба на обикновените хора, на нормалния бизнес и икономика, невъзможност на всеки едни човек да започне отначало и да стъпи на краката си заради липсата на закон за личния фалит". 

 

Можем и ще направим следващата стъпка, която е изключително важна за младите семейства, която да бъде под формата на дългосрочни безлихвени заеми за покупка на първо жилище и кола, да го наречем „покрив и четири колела“, по начина, по който беше направено в Унгария, и да осигурим работни места и силна икономика, каза Гуцанов. Трябва да преформатираме и данъчната ни система за по-голяма справедливост, смята той. 

 

Тази комплексна политика трябва да водим, за да сме една истинска силна лява партия и да не сме с 20, а с 121 народни представители, коментира Борислав Гуцанов. Той отчете дейността на социалистите в парламента за последните четири години и половина, който период обхваща осем парламента. По думите му целият отчет е над 300 страници. 

 

За конгреса 
 

В днешната първа фаза на партийния форум беше променен уставът на БСП. Миналата седмица пленумът на партията одобри изменения, с които прекият избор да бъде отменен. Но не е само това – премахва се и ограничението за членове на партията да могат да са депутати само три мандата, а след това да нямат право да бъдат издигани. 

 

Тези промени в устава са предложени от вътрешнопартийната комисия, чийто председател е Филип Попов. За него седмици наред неофициално се говореше, че ще стане зам. -министър на вътрешните работи и беше официално назначен на поста в навечерието на конгреса. 

 

Нагласите на социалисти са след премахването на прекия избор, конгресът направо да избере кой да е новият редовен председател на партията. Има спорове дали подобен ход би бил възможно най-чист юридически, защото няма да има време промяната да бъде вписана в регистъра на Софийския градски съд. Според едни това може да се превърне в потенциален проблем, но според други няма никакви пречки решението за промени в устава и това за избор на председател да бъдат вписани заедно в СГС. От временното ръководство са се застраховали допълнително и в проекта за промени е предвидено изрично да се запише, че “направените промени влизат в сила след тяхното приемане” - т. е. незабавно. Това ясно показва желание за бърз избор на шеф на БСП, като се очаква първият тур да е в събота, а балотажът - в неделя. 

 
Състезание между Гуцанов и Зафиров 
 

Кандидатите за лидерския пост в БСП бяха общо 17, но очакванията са битката за лидерското място да е между Атанас Зафиров, и. ф. председател на БСП, който е вицепремиер без портфейл в кабинета "Желязков", и Борислав Гуцанов, който е социален министър. 

Още по темата 

Властта в БСП най-вероятно ще отиде при по-силния в правителството 
Властта в БСП най-вероятно ще отиде при по-силния в правителството 
11 февруари 2025 08:26 
 

Прогнозите на членове на БСП са за балотаж именно между тях двамата, като никой не се наема да каже кой в крайна сметка ще спечели повече делегатски гласове и ще стане новият редовен председател на партията. Гуцанов и Зафиров имаха активна роля в окончателното детрониране на Нинова от БСП и изгонването ѝ от партията. След това именно под тяхното временно ръководство се стигна до решението за погазването на конгресната повеля да не се подкрепя правителство на ГЕРБ. Двамата с изненадваща лекота убедиха Националния съвет на БСП, че участието във властта е по-добрата опция за губещата подкрепа партия. 

 

Сред кандидатите за председател фигурираха ключови фигури като Антон Кутев, Сергей Станишев, Дора Янкова и др., като половината от кандидатите си направиха отвод. Друг от кандидатите - зам. -председателят на Народното събрание Драгомир Стойнев, вече даде заявка, че ще направи същото. Преди дни той обяви пред бТВ, че “капитанът трябва да е друг”. Не каза обаче кого визира. 

 

Информацията за това кого ще подкрепят Стойнев и друга ключова партийна фигура - Кирил Добрев, които в БСП неофициално се свързват с Пеевски, е разнопосочна. Според едни подкрепата на Стойнев ще иде за Зафиров, според други е възможно да го подкрепи официално, но всъщност да "насочи делегатите си" към Гуцанов. 

 

До избор на нов председател на БСП се стигна след като Корнелия Нинова подаде оставка заради слабите резултати на изборите на 9 юни миналата година. Въпреки че оставката ѝ беше приета, се стигна до вътрешнопартийно разделение дали тя има право отново да се кандидатира, а в началото на септември Нинова беше изключена от партията след гласувания в Националния съвет на социалистите. 

 

Тя обяви, че ще създава нова партия, която ще се казва "Непокорна България", но процедурата по регистрацията ѝ не е приключила. 

 

Кампанията за пряк избор на председател на БСП започна на 28 януари, а самият вот беше насрочен за 23 февруари. 

 
 

 

 
 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар