Който не смогва на темпото на Борисов, ще си ходи
Изказване на зам. шефа на групата на ГЕРБ в парламента Димитър Главчев
Всеки, който не смогва на темпото на премиера, ще бъде сменян. Това каза в интервю пред BNews зам. шефът на групата на ГЕРБ в парламента Димитър Главчев. Той обвини опозицията, че всеки дебат превръща в мини вот на недоверие и поиска Народното събрание да не работи по време на предизборната кампания.
- Г-н Главчев, бяха направени много промени в кабинета, ще има ли още?
- Ще има, когато са необходими. Дали са много, или малко, не мога да кажа. Необходимите към момента промени са направени. Ако се появи нова необходимост, ще бъдат направени отново, така че правителството да работи с такова темпо, че да навакса всичко, което не се е случвало в периода на безвремие, наречен преход.
- Знаете ли за още предстоящи промени?
- Говоря абсолютно по принцип. Не зная за предстоящи промени. Но всички, които не могат да смогнат на високото темпо, което се налага от министър-председателя, не може да им се случва нищо друго, освен да си подават оставките, след като сами не усещат, че не могат да влязат в тази скорост.
- Притеснява ли Ви, че смените стават без мотиви?
- Не бих казал, че няма мотиви. Личните мотиви също са мотиви. Ако се обърнем дори към обикновения живот, ще видим, че когато някой напуска позицията, на която е, често го прави по лични мотиви и това е форма за пред обществеността. Действителните причини за промените ги знае този, който подава оставка и който ги приеме.
- В последния пленарен ден преди празниците беше поредният път, в който парламентът започна със закъснение работа, защото нямаше кворум. Не е ли време да се промени правилникът на парламента така, че да има санкции за депутатите, които закъсняват?
- Лично моето мнение е, че трябва да има такива промени. Парламентарната група на ГЕРБ дори подготвяше промени в тази посока. Но помните, преди месец имаше съвсем незначителни изменения в правилника за дейността и организацията на Народното събрание. Те минаха толкова трудно, едва ли не се приемаше бюджет. Тук е мястото да спомена, че всеки един дебат напоследък се превръща в един мини вот на недоверие. Това ме навежда на мисълта, без да искам да давам съвети на опозицията, че по този начин обезсмислят идеята си да искат същински вот на недоверие.
Видяхте, че при гласуването на оставката на Христина Митрева дебатът беше превърнат във вот на недоверие по социалната политика на кабинета. Вчера по повод оставката на транспортния министър дебатът стана като при вот на недоверие по политика транспорт и еврофондове. Ако така продължаваме, мисля, че ще им останат много малко теми, по които могат да поискат вот на недоверие.
- Имаше идея парламентът да не работи преди изборите, точно защото ще се превръща в арена на предизборни битки и истинската работа ще остане настрана. Трябва ли да се направи нещо в тази посока?
- Трябва, да. Парламентът е мястото, където се водят дебати по повод на законотворчеството, а не е място на популизъм и политически лозунги. Струва си да се помисли в тази посока.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.