Камен Костадинов: На Ахмед Емин е било възложено да убие Доган, нервите му не са издържали
Доган с личния си секретар Ахмед Емин /вдясно от него/
Той е бил притиснат да шпионира Сокола, срещал се е с Алексей Петров, заяви депутатът от ДПС
Задачата на Ахмед Емин е била да убие Ахмед Доган и просто нервите му не са издържали, заяви в прав текст депутатът от ДПС Камен Костадинов по бТВ в предаването „Тази сутрин“. По думите му Емин е бил внедрен от ДС и е шпионирал Доган зад гърба му. Ясно е, че това беше планиран, целенасочен удар срещу лидера на ДПС, срещу цялата партия - за наша радост и късмет, той не успя, коментира Костадинов. Страшно е, ако в ХХI век в България някой си поставя като вариант за решение на политическите си амбиции или като вариант за политическо действие отнемане по насилствен начин на живота на един политически лидер, коментира той.
Другата „бомба“, която хвърли в ефир депутатът, бе, че ДПС има доказателства за срещи между бившия съветник в ДАНС Алексей Петров и Ахмед Емин. Това установили хора, които са били близки с Емин, но те не разполагали с доказателства. „Имаме информация, че Емин и Петров са се срещали и това се установява в разговори, но нямаме доказателства за това. Ако Доган е имал някаква информация за такива срещи, щеше да постави въпроса директно, нямаше да премълчи“, убеден е Костадинов. Той припомни, че по време на кабинета „Станишев“ ДПС са поставяли въпроса какъв е статутът на Алексей Петров в ДАНС.
След самоубийството на Емин ДПС се натъква на множество факти за това, обясни Костадинов. „Имаме косвени доказателства - поведението му, държанието му, обясненията и лъжите му за това, че е казал на секретарката на Доган, че ще се качат заедно, а се е качил сам“, аргументира се депутатът. Емин е бил притиснат да постави край на живота си, бил е поставен в тежка преса: от една страна е стояла неговата партийна принадлежност, а от друга страна - хора, които са го притискали поради някаква зависимост, отбеляза депутатът. Има много неотговорени въпроси, на които ДПС търси отговор. Разследващите органи не горят от желание да разкрият истината, затова ние направихме вътрешно разследване, обясни Костадинов.
В ДПС знаели, че има много въпросителни, които към онзи момент правят впечатление, като проблема с прословутото тефтерче, което е намерено още при самия оглед. Но 3 дни на обществото не беше съобщено за съществуването му, припомни Костадинов. Той обвини тогавашния главен секретар, сега зам.-министър на вътрешните работи Павлин Димитров, който обявил за него след 3 дни. Изкуствено се създаде една истерия в обществото тогава, спомни си още Костадинов.
Запитан какво е провокирало Ахмед Емин да напише: „Аз не съм предател“, той каза, че се надява истината да бъде разкрита и да се разбере дали той е имал съпричастност към службите и откога. Очевидно разследването не е правено, както трябва, като по думите му отговорът на въпросите, които изникват около смъртта му, трябва да бъдат дадени от разследващите органи.
Според Костадинов Емин, който бе началник на политическия кабинет на лидера на ДПС, не се е намирал в нормално състояние, бил е в ситуация на тежък натиск и тежка депресия. Това ни дава основание да поставим въпроса дали той е имал някаква връзка със службите за сигурност, посочи Костадинов. Депутатът заяви, че очаква официален отговор от компетентните органи, ако Емин е имал връзка със службите за сигурност - откога, дали е била формална, кога е свален от отчет и дали са си позволили българските служби да изпратят свой агент, който да следи лидера на една от основните политически сили в страната.
В отговор на въпрос имат ли основания твърденията, че в заговора е замесен коалиционният им партньор БСП, Костадинов посочи, че ДПС нито е обвинило, нито смята, че червената партия стои зад подобна поръчка. По думите му по-скоро Ахмед Емин е имал връзки с хора от службите.
Запитан защо лидерът на ДПС Ахмед Доган не присъстваше на погребението на Емин, Костадинов коментира, че може би Доган е имал някакви усещания или отговор на някои въпроси още тогава, може би е имал някакво усещане за нещата. Едва ли има човек, който да не се страхува за живота си, коментира той въпроса дали Доган се страхува за живота си. Той допълни, че липсата на документи в днешните служби не е пречка бивши офицери от ДС да са имали срещи с Ахмед Емин и да са му отправяли специфични искания.
Районният съд отказа да приеме, че огледният протокол на мястото, където е намерен Емин, е извършен съгласно закона, каза в същото предаване депутатът от ДСБ Атанас Атанасов. Съдът е приел, че лицата, подписали се под него, не са безпристрастни. А разследващите, според него, е трябвало да знаят това и да не го допускат.
Натискът върху Ахмед Емин е бил огромен - изправен в ситуация да бъде лоялен към лидера на партията или в услуга на други, заяви генерал Атанас Атанасов и по PRO.BG. Според него хора от бившето ръководство на ДАНС са имали интерес да прикрият фактите и обстоятелствата около смъртта на съветника на Доган. Генералът допусна, че именно оттам е бил оказван натиск върху сътрудника на Доган да извършва или не определени действия. Той допълва: „Имаше тежки обстоятелства в коалицията БСП-ДПС и не е изключено да е бил притискан да дава факти и обстоятелства за дейността на Ахмед Доган или негови връзки с чужди сили. Нямам представа, но има сили, които са искали да прикрият факти и обстоятелства около обективността на разследването“.
Според бившия директор на Националната служба за сигурност, Емин не е могъл да приеме морално задачата, която е имал и за това говорят думите в писмото му, че не е предател и че обича родината си.
Някой трябва да попита кой изпрати зам.-министъра на вътрешните работи Павлин Димитров, тогава главен секретар на МВР, какво е правил на местопроизшествието в Бояна, откъдето той заяви, че става въпрос за „класическо самоубийство“. Атанасов е убеден, че точно по това време са били допуснати тежки процесуални нарушения при огледа и разследването.
В сряда бившият шеф на НСС заяви, че има връзка между операция „Октопод“ и разследването на смъртта на Ахмед Емин. Той обаче отказа да уточни дали Алексей Петров е връзката. Според него тезата, че ДАНС е използвала Емин, за да следи лидера на ДПС Ахмед Доган, е достоверна.
Главният прокурор Борис Велчев категорично отказа да коментира каквото и да било, свързано с евентуалното възобновяване на разследването на смъртта на Ахмед Емин. Говорителят на главния прокурор Стелияна Кожухарова нито потвърди, нито отрече информацията, че възобновеният интерес към смъртта на Ахмед Емин е по повод разследването срещу Алексей Петров в операция „Октопод“.
Преди близо месец делото за смъртта на Ахмед Емин е било пратено за повторен анализ в ДАНС, съобщи „Всеки ден“. Заедно с материалите по делото е била изпратена и информацията, намерена в компютъра на Емин, както и документи на хартиен носител. Тези материали се анализирали във връзка с националната сигурност.
Повторният анализ се наложил, тъй като при разследването преди месеци прокуратурата е получила формален отговор от ДАНС по анализа, който е бил възложен. Първият анализ на ДАНС е показал, че пропуските при разследването не са били съществени. Касаело се за пропуски, свързани с анализ на данни от флаш-памет.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.