Как Израел се внедри в "Хизбула"
Убийството на лидера на "Хизбула" Хасан Насрала от Израел при въздушен удар в петък показва колко добре израелски шпиони са успели да се внедрят в подкрепяната от Иран групировка.
Кампанията на Израел срещу "Хизбула" бе на сравнително ниско ниво, докато не ескалира драматично на 17 септември с атаки срещу пейджъри, използвани от групировката, последвани на следващия ден от експлозии, насочени към радиостанциите на групировката.
Експлодиращите устройства са убили най-малко 39 души, ранили са почти 3000 и са върнали ''комуникацията между членовете на ''Хизбула'' обратно в каменната ера'', пише Робърт Сатлоф от Вашингтонския институт за близкоизточна политика, цитирани от Sega.bg.
Анализаторите казват, че операцията отразява огромния напредък на израелската разузнавателна група Unit 8200 за проникване в комуникационните устройства на "Хизбула". През февруари самият Насрала предупредил, че "мобилният телефон, който държите в ръката си, е шпионско устройство", което накарало членовете на групировката да започнат да използват пейджърите, които по-късно започнаха да експлодират.
Говорителят на ЦАХАЛ подполковник Надав Шошани заяви пред журналисти, че събирането на разузнавателна информация, довело до удара срещу Насрала в Бейрут, е продължило години. "Използвахме разузнавателните данни, за чието събиране
работихме в продължение на години,
и получавахме информация в реално време, за да осъществим този удар", каза той.
Без Насрала да подозира, израелското разузнаване е било добре запознато с движенията на ръководството на ''Хизбула'' след години на хакерство и наблюдение на ливанската терористична група, която е една от най-големите и най-добре въоръжени в света.
След като не успява да убие Насрала по време на войната през 2006 г., Дирекцията за военно разузнаване на Израел се посвещава на това да успее да се внедри в ''Хизбула''. Еврейската държава постигна големия си пробив през 2012 г., когато въоръжената група разположи свои бойци в Сирия, за да помогне на съюзника си президента Башар ал-Асад да потуши въстание.
Бивши служители на израелското разузнаване и ливански политици казват пред "Файненшъл Таймс", че битката в Сирия е извадила наяве информация за иначе внимателната да не издава подробности за себе си терористична група. "Хизбула" започва непрекъснато
да публикува информация за своите убити бойци,
като разкрива лична информация. Групировката започва да допуска в редиците си повече нови членове, отколкото трябва.
Новите данни позволяват на Израел да състави обширни профили на оперативните служители на Хизбула, включително висшите шефове, които присъстват на погребенията на убитите бойци.
Стеснявайки целите си, еврейската държава започва да хаква комуникационните устройства на терористичната група. Шпиони успяват да проследят точните движения на оперативните служители на ''Хизбула'' и чрез мобилните телефони на техните съпруги. Израелските шпиони проследяват движенията на лидерите на ''Хизбула'', като хакват камери за наблюдение в Ливан и дори четат километражите на колите им.
В резултат на това Израел научава,
че всеки път, когато терористичната група се отклони от рутината си, атаката е неизбежна. Точно това се случва в петък, когато Израел бомбардира Бейрут, след като става ясно, че Насрала е на път към своя бункер.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху е в Ню Йорк за речта си в ООН, когато одобрява решението да се пусне идеалното оръжие на Израел за ликвидирането на Насрала.
Израел планира атаката в продължение на месеци, докато разработва бомби, оборудвани с експлозии, които да пробият земята, позволявайки на следващата бомба да достигне още по-надолу, пише ''Уол Стрийт Джърнъл".
За разлика от САЩ, които разполагат с тежки бомбардировачи и масивни бомби Massive Ordnance Penetrator за унищожаване на бункери дълбоко под земята, израелската армия разполага само с изтребители - ограничавайки размера на боеприпасите, които бойните самолети могат да носят.
Израелската бомбардировка успешно достигна скривалището на Насрала на 18 метра под земята. Въпреки че ''Хизбула'' не съобщава как е починал Насрала, ливански медицински източници и източници по сигурността казват, че терористичният лидер не е получил преки рани и вероятно е починал от травма от тъп предмент влседствие на взрива, след като тялото му е било намерено непокътнато в неделя.
Последици
Атаката е една от най-големите, които Бейрут някога е виждал - шест сгради са изравнени със земята. Една от сградите, разтърсени от взрива, е училище на Обединените нации, разположено на около 50 метра от сградата, в която се е намирал Насрала.
Израелските отбранителни сили сравняват ситуацията с тактиката на Хамас да се крият в жилищни райони, за да използват цивилни като живи щитове.
Нетаняху изтъква смъртта на Насрала като "исторически повратна точка" на фона на продължаващата ескалация на конфликта между Израел и Хизбула, който заплашва с тотална война в региона. ''Насрала не беше просто още един терорист, той беше най-големият терорист. Докато беше жив, той бързо възстановяваше способностите, които вземахме от ''Хизбула'', заяви Нетаняху.
Хайко Вимен, експерт по Ирак, Сирия и Ливан в брюкселския мозъчен тръст ''Международна кризисна група'' казва, че дългосрочните ефекти след операцията все още са неясни. Също така е неясно дали ''Хизбула" могат да предприемат стратегически отговор, или да продължат ракетните атаки срещу Северен Израел още дълго.
Засега израелските официални лица празнуват смъртта на Насрала, докато преценяват дали да продължат с наземните операции, предназначени да се справят със заплахата от ''Хизбула'' по северната граница. В събота военните разпространиха стенограма, в която се цитира командирът на ескадрилата, която удари Насрала, който казва, че ще достигне до всеки навсякъде.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.