Животновъди ще майсторят сирене и катък в ателиета

22 октомври 2009 00:08   4669 прочита

Наредба ще позволи на дребния производител да печели, а крайните продукти да поевтинеят

Дребните производители ще могат да продават сирене, месо и мляко директно от фермата. В Министерство на земеделието и храните се готви наредба, която ще позволи търговията, съобщи зам.-министърът на земеделието Цветан Димитров. Наредбата трябва да уточни количеството суровина, което може да се преработва в малката ферма, да се гарантира контролът по хигиената, както и да се определи разстоянието от стопанството. В момента големите мандри изцяло нарушават законодателството, според което изкупвателните пунктове за сурово мляко трябва да са далече от фермите. На практика обаче пунктовете, от които големите преработватели купуват суровината, буквално са долепени до оборите.
Очакваната наредба за продажба от фермата е следствие на натиск от страна на Коалиция „Чиста храна, честен поминък“, която поведе битката в началото на тази година. Така стопаните ще могат да предлагат напълно законно продуктите си и да печелят от тях, вместо да дават млякото и месото на безценица на мандри и кланици. По този начин и цената на крайните продукти ще се намали, защото ще отпаднат надценките за посредниците. Освен това фермерите ще станат не само конкурентноспособни на нашия и чуждия пазар като регистрират собствени марки, но ще имат възможност да произвеждат традиционни, но отдавна забравени продукти, като парено сирене, брънза и др. В някои райони на страната рецептите за тях не са забравени и се прилагат, но производителите са принудени да ги продават тайно. България е единствената страна в Европейския съюз, която възпрепятства продажбата на продукция направо от стопанството. В общността това е позволено, но за съжаление законодателството ни все още не е синхронизирано с европейското. При по-задълбочен прочит на нормативни документи става ясно, че и сега това не е забранено у нас. За да могат да се възползват обаче, животновъдите трябва да инвестират огромни суми в преработвателни предприятия, отговарящи на определени стандарти, което е непосилно за дребния производител.
Европейските регламенти с номера 852, 853 и 854 от 2004 г. дават право на националното законодателство да уреди производството на собствена продукция от малките ферми. Страната ни обаче е изключение. Ние всъщност сме приели много по-строги хигиенни изисквания, включително към малките фермери, отколкото регламентите на ЕС ни налагат. Не е вярно, че качеството на млякото зависи от размера на фермата. Качеството зависи от създадени условия за отглеждане на животните, от доенето и транспорта, от преработката и ветеринарния контрол на животните, категорична е д-р Десислава Димитрова, национален координатор на движението Slow Food в България. Според инж. Марияна Юнгарева, директор на дирекция „Качество и безопасност на храните“ в земеделското министерство, още през 2006 г. е подготвен проект на Наредба за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход. Той е предоставен на заинтересованите организации за съгласуване, но поради липса на правно основание в Закона за ветеринарномедицинска дейност или в Закона за храните, не е стигнал до същинско разглеждане.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар