Иван Искров: Влизането в еврозоната за нас се превърна в стрелба по движеща се цел

08 декември 2009 00:20   1 коментар   32256 прочита
Иван Искров
Иван Искров


Иван Искров

Българите не бива да се притесняват от въвеждане на еврото, смята управителят на БНБ

Нашата стратегия за присъединяване към еврозоната от 2004 г. е легитимна стратегия, която е следвала всички изисквания на ЕС, ние не искаме нещо, което не ни се полага. Оказа се обаче, че нашите партньори в ЕС не винаги са предвидими. След голямото разширяване на ЕС и амбицията на новите страничленки да се докажат и да влязат по-бързо в еврозоната, доста от тях започнаха рестриктивно да тълкуват договора от Маастрихт. Така ние се оказваме в положение да стреляме по една движеща се цел, при това с патрони за пъдпъдъци, заяви управителят на БНБ Иван Искров по време на конференция под наслов „Икономически и политически предизвикателства пред присъединяването към еврозоната“.

Според Искров България е заявила, че ще се придържа към стратегия за бързо влизане в Еврозоната веднага след влизането в ЕС. Страната ни в значителна степен посреща критериите за включване в еврозоната. Дори по най-трудните за изпълнение критерии България стои много по-добре от страни, които вече са членове на еврозоната, каза още управителят на БНБ. Новото правителство много ясно заяви като приоритет присъединяването на България към еврозоната. Това се подкрепя и от Централната банка, каза Искров.

Според него влизането в нея не е някаква привилегия. Ако беше привилегия, Обединеното кралство щеше отдавна да е в еврозоната, коментира той. Членството в еврозоната е задължение, което ще бъде изпълнено, когато правителствата решат, че е дошло време да се присъединяват. Ангажираме се с всички усилия, които са за водене на преговори за присъединяване към ЕRМ 2 и еврозоната, обясни Искров. Заедно с правителството ще направим всичко възможно дa убедим нашите европейски партньори, че отговорът трябва да е „да“, каза управителят на БНБ.

За щастие, България оперира в условия на валутен борд от 12 години, така че негативите от влизането в еврозоната ние вече сме ги изпитали на гърба си и остават само ползите, каза управителят на БНБ. Когато и да влезе България в ЕRМ 2 и еврозоната, дотогава ще живеем с валутен борд и с фиксиран курс, припомни Искров. Що се отнася до притесненията на българите, че след влизането в еврозоната ще е непосилно да се живее, Искров обясни: „Това е поскоро психологически фактор, който се появи преди 10 години с въвеждането на еврото в старите страни-членки, тъй като една значителна част от цените на дребно на малки покупки бяха закръглени нагоре. Но има едно много добро изследване на ЕЦБ, в което се казва, че през тези години инфлацията не само, че не е нараснала, но и има намаляване“. Той добави, че за влизането в ЕRМ 2 няма критерии, което прави процеса на присъединяване много по-сложен.

Само България не успя да изпълни своята стратегия за присъединяване към ERM 2. Останалите страни успяха да се присъединят към еврозоната почти веднага след влизането си в ЕС, обяви Румен Аврамов от Центъра за либерални стратегии. Еврото се превърна действително в подвижна цел, към която националните стратегии се нагаждат все потрудно. Стратегиите на страните се оказваха в един момент противоречиви, обясни Аврамов. По думите му оптимизмът от есента на 2008 г. до голяма степен е затихнал. Приемането на еврото е до голяма степен и политически процес - взимат се ускорено или забавено ключови решения, добави Аврамов. През 2007 г. стана ясно, че негласно може да бъде блокиран достъпът до валутния механизъм.

Причините бяха политически, икономически и културни. Това беше лошият имидж на държавата, каза Аврамов, като припомни, че тогава страната ни не можа да се присъедини към ERM 2. По думите му тогава е липсвала координация между различните институции на България. Цареше пълно разноезичие, пълна разнопосочност между изказванията и скрита конфронтация между Министерството на финансите, правителството и Централната банка, счита той. Днес правителството говори с друг език за влизането в еврозоната - че добродетелната фискална политика ще направи по-благосклонни европейските институции, подчерта Аврамов. Той обаче изрази съмнение, че това може да се случи.

1 коментар
08 Декември 2009 10:36 | Язе
Оценка:
1
 (
27
 гласа)

Влизането в Еврозоната води до удвояване на цените веднага....Справка другите страни...В Германия му викат ТОИРО,което=скъпо....Кутия цигари 5.50 ?,кубик вода 5.00 ?,кило хляб 3-4 ?...Мислете му ...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар