Искат шоково поскъпване на водата в цялата страна, ще има ли такаса "водомер"?

23 август 2024 09:26   1 коментар   2342 прочита


 
 
Цената на водата в София да нарасне с 20% през тази година, искат от “Софийска вода” АД. Поисканото увеличение на цената за София е с 20 на сто. Със законодателни промени да бъде отвързано вдигането на цените, предлагат от КЕВР и МРРБ.

Цената на водата в София да нарасне с 20%, предвижда заявление на “Софийска вода” АД, което е внесено в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). За период от три години предложеното поскъпване на водата в столицата е с близо 30 на сто. Същевременно със законодателни промени от КЕВР и от Министерство на регионалното развитие искат да бъде отвързано поскъпването на водата. В момента има изискване цената на водата да бъде социално поносима, тоест при потребление от 2,8 куб. метра на човек сметката за вода да не надхвърля 2,5% от средния доход на човек за съответната област.

Столичани в момента плащат 2,94 лв. за кубик вода с ДДС. Предложението на “Софийска вода” е цената през настоящата година да нарасне на 3,52 лв. за кубик. Но през следващите две години отново е предвидено увеличение и така за период от три години сумарното поискано поскъпване на водата е с 29,5%, пише “Труд”.

От началото на годината водата в страната поскъпна, но в София остана без промяна. Цената на водата в столицата от няколко години не е променяна, защото не беше одобрен бизнес планът на “Софийска вода”. А самият бизнес план не беше одобрен заради съдебен спор за размера на нормата на възвръщаемост на вложения от дружеството капитал.

В Северозападна България, благодарение на изискването цената на водата да бъде социално поносима, във Видин от 1 януари тази година водата поскъпна само с 28,6% до 4,48 лв. за кубик. При поскъпването на водата от началото на годината цените във Видин и Ямбол, определени по методиката на КЕВР, би трябвало да са по-високи, но ограничението за социална поносимост наложи таван на поскъпването. За последния отчетен период двучленно домакинство е получило сметка за вода около 40-44 лв., четиричленно - малко над 60 лв.

Хората от Видинския регион са сред “щастливците”, които имат вода и не страдат от воден режим.

Цената на водата във Варна поскъпна до 5,49 лв. за кубик от началото на годината. Въпреки това, по села и вилни зони масово с вода от чешмата поливат градини и морави. На режим са около 10% от селищата в областта. Най-тежко е положението в община Аврен, където населението се е увеличило в пъти през последните години, а местните водоизточници нямат капацитет да покрият растящите нужди, сред които е и пълненето на басейни в баровски къщи и вили под наем. Хронични проблеми има с водоподаването и в селища в общините Долни чифлик, Бяла, Вълчи дол и Суворово. Заради трайното засушаване кметовете смятат, че ВиК холдингът трябва да осигури не кредити, а безвъзмездно финансиране на общински проекти за нови дълбоководни сондажи и рехабилитация на водопроводи.

Различен подход за вдигане на цената на водата предлагат от МРРБ и от КЕВР. Те предлагат да бъде въведена такса “водомер”, тоест гражданите да плащат само за това, че имат водомер, дори да не потребяват вода, предлагат от министерството.

Цената на водата да включва два компонента - фиксиран компонент за това, че хората имат достъп до вода, и променлив компонент - цена на куб. метър потребено количество вода, предвижда проект на Закон за водоснабдяването и канализацията, пуснат от МРРБ за обществено обсъждане.

Подготвеният законопроект предвижда запазване на изискването цената на водата да е социално поносима. Но в проекта е записано, че принципът на социална поносимост е спазен, когато стойността на променливия компонент от цената на водата при потребление от 2,8 куб. метра на човек не надхвърля 2,5% от средния доход на човек за съответната област. Но като към променливата част от цената на водата прибавим и такса “водомер” реално плащаната от домакинствата цена ще може да бъде по-висока от социално поносимата.

Прилагането на критерия цените на ВиК услугите да бъдат под прага на социална поносимост създава изключителни проблеми за ВиК операторите, за които поради специфика в територията, на която оперират, цените би трябвало да надхвърлят този праг, посочват от КЕВР. Според КЕВР дори цената на водата да е под социално поносимия праг, това не гарантира достъп до ВиК услуги за най-бедните. От КЕВР предлагат на най-бедните да бъдат давани помощи, така че да могат да платят за 2,8 куб. м вода, а останалите да плащат цена на водата без таван.

Основните причини за недостига на питейна вода е сериозното засушаване и повишаването на температурите. В същото време е регистриран спад на водните количества с 87% в Северна България в сравнение с миналата година, съобщиха след проведена работна среща от регионалното министерство по разпореждане на служебния премиер Димитър Главчев.

Според данните на Националния институт по метеорология и хидрология 2024 г. е третата поред суха и гореща година, а месец юни е бил най-горещият от 1930 г. насам, като тази година периодът на засушаване е и най-дълъг като продължава повече от три месеца.

Загубите на питейна вода по старите водопроводни мрежи в определени населени места, както и загубите за напояване по амортизираните напоителни системи също са сред основните причини за липсата на вода в много региони.

От МРРБ уточняват, че ще бъде изготвен хидромелиоративен анализ, който да покаже както вариантите за подобряване на водоснабдяването, така и нуждата от ремонт и строителство на нови изкуствени водоеми. днес бг 
 

1 коментар
23 Август 2024 14:30 | saroan
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Защо правят хората на идиоти разни олигофрени и търсят под вола теле. Имало е и "по-сушави" години без недостиг. Какво значи 87%, това значи да няма капка вода, а не намалени количества. Проблема е в некомпетентното и неграмотно управление и нетърсене - неказване същността и истината. Може ли милиони кубици вода да изтича денонощно към големите водни басейни и да има недостиг. Освен всичко предприятието и АСОЦ и ацията е бъкана с кукувичета. Да се земат уръце и да си подредят приоритетите. Колко пъти повдигат въпроса, че цената е еднаква за ПИТЕЙНА вода, вода за поливни нужди, вода за екстри - БАСЕЙНИ, ДЖАКуЗИ, и др. Знаете ли колко външни фирми ХРАНТУТАТ. Да вземат да си възстановят много от изхвърлените/променени/ положителни дейности, разпилени в хитреци и да степенуват приоритетите и цените, извън ВОДА ЗА ПИТЕЙНИ НУЖДИ. В повечето случай даже водата е БЛИЗКА ДО КАЧЕСТВО ЗА ПИЕНЕ. Да си стабилизират водоемите и изградят необходимите, НАЙ-ВЕЧЕ те са за задоволяване с питейна вода.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар