Институтът за икономика и международни отношения прогнозира, че притокът на емигрантски пари към България през 2010 г. ще намалее с около 100 млн. долара
Финансисти препоръчват да се обмисли добре идеята за плавното намаляване на ДДС
Най-големият приход в държавата е от данъци и от ДДС. Ако фискът закъса, няма как от раз да намалиш ДДС. Принципно е възможно минимално намаление на ДДС като антикризисна мярка. Но в момента, в положението, в което се намира държавата - липсата на възможност да се разплаща с бизнеса, липса на разплащания по обществени поръчки, страната ни е блокирана, така че сега по-добра мярка би било бързо възстановяване на ДДС, заяви пред „Всеки ден“ лидерът на ЕНП Мария Капон. Според нея така или иначе данъкът не може да падне с повече от 0,5% и това ще е не по-рано от края на годината. За такава идея не е нужно да се ходи до Израел, каза още Капон по повод обявеното от премиера Бойко Борисов намерение.
Според Лъчезар Богданов от „Индъстри Уоч“ около намеренията за намаляване на ДДС съществуват много неясноти и трябва да се изясни какво точно се има предвид. Въпросът е дали да обсъждаме идеята като еднократно намаление на ДДС или изобщо в сравнение с идеята да не се намалява, или с идеята да се намаляват други данъци. Ако я сравняваме с идеята нищо да не се прави, може би е добра, но може би има и други по-добри идеи. Много зависи с колко ще се намалява ДДС. Има много въпросителни, каза Богданов.
Това е технократски подход - за да видим ефекта от разликата. В Англия намаляването на ДДС не доведе почти до никакви резултати. Но ние изобщо не можем да се сравняваме с английската икономика. За да предложи премиерът този ход, вероятно има някаква по-удачна матрица като модел и вариант. Това е съвсем възможно. Аз смятам, че 0,5 като приход от ДДС няма да е кой знае каква загуба. Напротив, ще се даде една ясна оценка как се движи събираемостта и с какво може да се компенсира тази разлика, заяви пред „Всеки ден“ финансистът Кольо Парамов.
Намаляването на ДДС е положително, но ми се струва, че идеята не е достатъчно добре обмислена, защото бюджетът на страната вече е приет и ще се наложи да бъде преработен, заяви доц. Ганчо Ганчев, председател на УС на Институт за икономика и международни отношения по повод намерението на премиера Бойко Борисов да намали ДДС тази година с 0,5% и това да става на всеки шест месеца.
Ще има спад на приходите, което ще доведе до намаляване на разходите, което вече крие рискове. Намаляването на ДДС в момента не е добър вариант и защото не е ясно дали икономиката на България излиза от кризата или още е в период на спад. Може би е по-добре следващият бюджет да бъде добре обмислен и в него да се заложи намаление на ДДС с 12 процента, коментира той пред pro.bg.
Доц. Ганчев обясни, че намаляването на ДДС трябва да доведе до известен спад в цените, ако пазарът е конкурентен, но ако освободените пари останат в производителите, това ще се отрази негативно на икономиката. Според него е малко вероятно България да започне да излиза от кризата през тази година. По-вероятно е този процес да започне през 2011 г. В България основният проблем е, че се забави модернизацията на страната и се стигна до деградация на отрасли с висока добавена стойност като например високотехнологичните. Моделът през последните години беше свързан със строителството и туризма, което не е достатъчно.
Институтът за икономика и международни отношения прогнозира, че притокът на емигрантски пари към България през 2010 г. ще намалее с около 100 млн. долара, защото част от емигрантите се завръщат в България. Според него с нарастване на безработицата в България и подобряване на икономиките на други страни ще се увеличи потокът от българи, търсещи работа в чужбина.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.