Industry Watch: С 46% в евро за година са поскъпнали индустриалните суровини

08 ноември 2010 00:16   1516 прочита

Храните - с 34%, още 2 г. приходите в бюджета няма да достигнат нивата от 2008 г.

Според данните на НСИ до септември цените на производител в България за 12 месеца са се увеличили с 8% в добивната и с близо 21% в преработващата промишленост. Това е значително повече от инфлацията според цените за краен потребител, която е само 3.5% за същия период, сочи анализ на изследователската и консултантска компания Industry Watch.

Инфлацията на еврото (и оттам на лева) се проявява първо в цените на суровините. За 12 месеца до октомври индустриалните суровини поскъпнаха с 46% в евро, а хранителните суровини - с 34%. Вече дълго време поскъпването на суровините показва инфлация, която е много по-бърза от отчетеното от местните индекси на цени на потребител и производител. Поскъпването засяга всички пазари - метали, храни и нехранителни земеделски суровини. Тази бърза инфлация в даден момент ще се прояви и в по-бързо покачване на цените за краен потребител.

За периода януари-септември 2010 г. отрицателната разлика между бюджетните приходи и разходи се увеличава до над 1.5 млрд. лева. Припомняме, че правителството се отказа от балансиране на бюджета в границите под тавана, определен за членство в Еврозоната, чрез съкращаване на публични разходи. Поддържаме прогнозата, че приходите в бюджета няма да достигнат нивата си от 2008 г. в близките поне две години. Затова балансиране на бюджета ще е възможно само чрез смело съкращаване на разходи.

Фискалният резерв в края на септември беше малко над 6.7 млрд. лв. Отчитаме ръст с повече от 500 млн. лв. спрямо месец по-рано, но и спад с приблизително 1 млрд. лв. спрямо година по-рано. Натрупаните външни и вътрешни задължения от страна на държавата към края на септември 2010 г. се увеличават до близо 10.2 млрд. лв. Сравнен с година по-рано, държавният дълг нараства с около един милиард лева. Нетният дълг на държавата (дълг минус резерви) се увеличи през последната година от около 1.5 млрд. лв. до около 3.5 млрд. лв. Като дял от икономиката това е значително увеличение на нетния дълг на държавата - от 2.3% преди година до 5.2% от БВП.


Още за: НСИ   храни   инфлация   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар