“Индъстри Уоч”: Рецесията в европейската индустрия е опасна за българските износители

06 юни 2011 00:10   1908 прочита

Изборите са сценарий за стопяване на фискалния резерв

Свиването на фискалните стимули може да върне обратно в рецесия европейската индустрия, а оттам би се свило търсенето за българските износители. Това е един от изводите в извънреден доклад на консултанската компания за макрорисковете в Европа и България до 2012 г. “Устойчиво възстановяване или нова криза"”, съобщи БТА.

Задават се избори, които ще увеличат натиска за повече текущи разходи. Затова все още не изключваме сценарий на задълбочаване на дефицита и оттам на стопяване на фискалния резерв, пише в непериодичен доклад на "Индъстри Уоч"/индустриален наблюдател/ за макрорисковете в Европа и България до 2012 г.

“ЕС е основният търговски партньор на България и затова българската индустрия следва развитието на пазара в Европа. Сега най-важният въпрос е дали Европа върви по стабилен път на възстановяване, или предстои нова рецесия, т. нар. “второ дъно” на кризата в ЕС, както и в САЩ.

Инвестициите и кредитът към частния сектор продължават да стагнират в Европа. Към това трябва да прибавим, че правителствата от ЕС добавиха над 2 трилиона евро към държавния дълг под формата на директни субсидии за банки и финансови стимули. Свиване на фискалните стимули може да върне обратно в рецесия европейската индустрия, а оттам би се свило търсенето за българските износители.

В случай на продължение и географско разрастване на дълговата криза в Европа ще има нови сътресения във финансовия сектор. Ако това се случи, апетитът на чуждестранните индивидуални и институционални инвеститори към инвестиции в Източна Европа ще намалее.

В България подобрението на бюджетната позиция е знак за възможна стабилизация на фискалната политика и ограничаване на политическия риск, както и риска от потенциална промяна на паричния режим. Все пак трябва да се има предвид, че правителството е твърде зависимо от инфлационната динамика (която е извън неговия контрол), за да осигури изпълнение на приходите си. До момента правителството реже основно капиталови разходи, но това е възможно да не е достатъчно, за да се постигне бюджетен баланс. Задават се избори, които ще увеличат натиска за повече текущи разходи. Затова все още не изключваме сценарий на задълбочаване на дефицита и оттам на стопяване на фискалния резерв”, пише в доклада на "Индъстри Уоч".

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар