"Ин хаус" поръчки само ако възложителят е 100% собственик на фирмата-изпълнител
Спорното предложение да се възлагат поръчки на държавни и общински фирми без търг (т.нар. “ин хаус” възлагане) ще влезе в новия Закон за обществените поръчки (ЗОП), но ще се прилага в едва няколко случая, заяви министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев, след като представи концепцията за изработване на нов ЗОП пред браншови и неправителствени организации.
От 15 или 20 предложения за промени това е най-минорното, с най-малък обхват, обаче на всички им е най-интересно, коментира министърът. Аз съм готов да се откажа от този текст, ако не се намери механизъм в закона, който изключва всяка възможност за злоупотреба, каза Дончев.
Идеята е “ин хаус” поръчките да се възлагат само в случаите, когато държавата или общината е 100% собственик на фирмата-изпълнител, възложителят има същия контрол върху фирмата, какъвто има върху структурните си звена - дирекции и т.н., фирмата-изпълнител не осъществява друг тип услуги на други възложители, т.е. не функционира като нормален пазарен агент и не използва подизпълнители. Министър Дончев се надява тези условия да ограничат подобен тип поръчки само за възлагането от страна на общините на снегопочистване и сметопочистване например. Той отбеляза, че общините в Западна Европа работят по този начин и пестят пари. При такива поръчки нямало да има източване на бюджета, защото цената на сметосъбирането например се изчислява по методология, одобрява се от Общинския съвет и т.н.
Първите остри критики към предложението са дошли от фирми в сферата на информационните технологии заради възможността всички държавни поръчки да отиват при “Информационно обслужване” АД. Това няма как да се случи, защото то не е 100% държавно, каза Дончев.
Една от главните задачи на новия ЗОП е да обедини в един акт всички различни документи, които регулират процесите на възлагане на обществени поръчки в една или друга сфера, каза още Дончев. Идеята е в закона да се влеят наредбите за възлагане на малки обществени поръчки, на специалните обществени поръчки и за провеждане на конкурси в устройственото планиране и инвестиционното проектиране.
Друга цел е да се намалят режимите на възлагане, които са различни според правителствено постановление, наредбите и закона.
В новия ЗОП ще отпадне обявлението в "Държавен вестник" за поръчки под националните прагове, те ще се обявяват само в регистъра на обществените поръчки. От това няма да пострада прозрачността, а и ще се поевтинят процедурите, каза Дончев.
Новите регламенти ще въведат т.нар. corrigendum, каза Дончев. Това е възможността при допусната грешка възложителят да промени тръжната документация, вместо да отменя цялата процедура и да обявява нова.
Министър Дончев посочи, че в момента се обмисля дали да не отпадне изискването за участие на външни експерти в тържните комисии. В момента участието им е безсмислено, те не носят отговорност пред никого, каза министърът. Той обясни, че външните експерти ще останат, при положение че са представители на браншовите организации и носят отговорност пред тях и за тяхната експертност. Това не зависи само от текстовете на закона, но и от готовността на организациите, каза Дончев.
В закона може да залегне и предложение на неправителствената организация “Трансперънси интернешънъл” в търговете да бъдат включвани външни наблюдатели. Аз съм “за” това предложение, но не искам възложителите да го използват като индулгенция за лоши процедури, каза Дончев. Той каза, че вече се е сблъсквал с такъв случай.
Министърът заяви, че в дискусии с браншовите организации се е стигнало до мнението, че в закона трябва да се регламентира допустимият процент подизпълнение. Това предложение е подкрепяно най-вече от строителната камара. Максималният процент подизпълнение може да е 40 или 50 на сто, в момента се водят разговори, каза министърът.
Промените в ЗОП идват в отговор на критиките в последния мониторингов доклад на ЕК. Те са на база некоректна информация, подадена от българските институции, но това си е наш проблем, каза още Дончев.
Според плановете концепцията за нов ЗОП ще мине на одобрение през Министерски съвет следващата седмица, до пролетта ще се пишат текстовете, а до лятото документът трябва да е приет от Народното събрание.
Предстои работата по Закон за европейските средства и промяна в Закона за насърчаване на инвестициите, които ще облекчат усвояването на парите от Европа, каза още Дончев.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.