Има ли обетована земя за инвеститорите?

18 май 2010 00:20   5 коментара   11316 прочита
Владимир Каролев
Владимир Каролев


Владимир Каролев

- Кризата в Гърция порази финансовите пазари по целия свят. Има ли обаче държави, които може да се считат за безопасна „инвестиционна дестинация“? Ако има такива - какво ги определя като безопасни?

- По принцип колкото понапреднала е една държава, с по-либерален икономически режим, толкова по-безопасна е тя. От години две международни институции правят годишни обзори за степента на развитост на икономиките, измерени чрез конкурентоспособността на икономиките. Ако погледнете държавите, които са на върха, откакто тези международни обзори се правят - близо 20 години, начело все са държави като Хонконг, Австралия, САЩ, Швейцария, Нова Зеландия, Сингапур. Това са все държави, в които по-голямата част на бизнес активността се дължи на частния сектор и имат много силна правна система. В дъното на тези класации са страни като Куба, Венецуела. България пък е някъде около 60-то-70-то място, т.е. - малко над средата и, за съжаление - далеч от напредналите държави.

- В какво е най-удачно да се инвестира в момента, с оглед дълговата криза в еврозоната?

- Аксиома във финансите е съотношението между риск и доходност. Колкото пониска е доходността - толкова е по-малък рискът. Поради тази причина няма еднозначен отговор. Ако някой търси по-голяма сигурност, това означава по-ниска доходност, и е очевидно, че трябва да инвестира в държавни ценни книжа, но от държави като Германия, САЩ също, Нова Зеландия, Австралия, всичките тези в топ 10 на индексите на конкурентоспособност. Ако пък някой търси по-висока доходност и е готов да чака с години, за да се реализира тази доходност, инвестицията в недвижими имоти в България например би била доста добра. Например, чета за хотел на първа линия на Слънчев бряг, продаден на търг заради фалит на собственика при начална цена 300 евро за квадратен метър. Очевидно, ако някой го купи, той няма как да е на загуба. Така че няма еднозначен отговор - всичко зависи от това кой какъв риск е готов да поеме.

- Наскоро сръбски икономисти призоваха сърбите да спестяват в долари. Има ли резон в този съвет? Към какви валути биха могли да се насочат българите?

- Тук аз имам еднозначен отговор. Но зависи дали става въпрос за държавата или за физическите лица. Една държава не трябва да спестява в други валути, освен във валутата, в която са доходите на населението. В България това е левът. А левът е вързан към еврото. Така че българските резерви трябва да са предимно в евро. Що се отнася до физическите лица, според мен е по-разумно по-голямата част от инвестициите и спестяванията им да са в левове, защото нашите доходи са в лева. А заради поскъпването на долара, което аз бях сигурен, че ще се случи - ами има хора, които биха сменили всичко в долари. Аз също бих могъл да сменя всичко в долари, ама не съм сигурен, че това ще стане, защото в момента тече едно състезание между Западна Европа и САЩ. „Състезание“ в това кой ще изхарчи повече държавни пари. Аз лично не съм никакъв фен на това, дето го обявиха като „вълчи капан“ - 1 трилион евро ще заделят, за да решават проблемите на държави в криза. Европейската комисия трябва да направи така, че да няма възможност една държава да влезе в криза. И не трябваше да разрешават на гърците, а и не само на гърците, да имат такива бюджетни дефицити. Всъщност, само 3 от 27-те страни-членки не са с дефицити миналата година. Същото се наблюдава и в САЩ. А там има ясни доказателства, че прословутият план на Обама въобще не проработи. Когато той го обяви през февруари 2009 г., безработицата в страната беше някъде около 7.5%. Той каза, че с този план се гарантира, че безработицата няма да се качи над 8%. Само за няколко месеца тя мина 10 процента. Понеже не се знае кой ще изхарчи повече пари - дали европейските, или пък американските политици, не се знае какво ще стане и в съотношението евро/долар. Ако американците изхарчат повече - доларът ще започне да поевтинява и обратното.

- Кои сектори от икономиката се приемат за сигурни в условията на криза?

- Има неутрални сектори, има проциклични и антициклични сектори. Процикличните вървят много добре при бум и се сриват при кризи. Такива са например продажбата на автомобили, на имоти, по-скоро скъпи имоти. Неслучайно миналата година, ако брутният вътрешен продукт падна с около 5 процента, продажбите на нови коли се сринаха с 35 процента. Обратно, суровините във време на криза поскъпват, което означава, че се облагодетелстват и съответните добивни сектори. Миналата година например имаше удвояване на цените на някои суровини, например - медта. Подобен сектор е и фармацевтиката, защото криза?не криза, купуваме лекарства, като сме болни. Моето верую като инвеститор е обаче гледането в дългосрочен план. Моят съвет е, ако някой има акции - да не ги продава и да не чака да купи други акции. По-скоро единствената причина за продажба е възможността за фалит. Хората да не се притесняват от ниските цени на активите. Това е точка от един цикъл и след няколко години нещата няма да са така.

- Кои са секторите с найголям потенциал за България, инвестициите в които биха донесли оптимална печалба за инвеститорите?

- Според мен това са секторите, свързани с преимуществата на страната ни. Всичко, свързано с инфраструктура под каквато и да е форма. Пътно-строителни фирми, фирми, които се занимават със строителство, поддръжка и ремонт на например газопроводи, всичко, свързано с инфраструктурата. Също - селското стопанство. Като се започне от първичното производство и се стигне до добавената стойност - замразени продукти и други подобни. Има и нещо, за което много не се говори, но то е факт. Ние имаме голям технически и технологичен потенциал. Неслучайно големи технологични гиганти имат регионални центрове в България. Има колцентрове. Хората не знаят, че една от най-големите белгийски банки има кол - център у нас. Като се обадят, те си мислят, че говорят с Белгия или Франция, но шансът да говорят с българин на френски или фламандски е огромен. Такива сектори, които използват техническите и езиковите умения на българите, също според мен са перспективни.

5 коментара
18 Май 2010 00:27 | Петричанин
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Махнете го този охлюв,СТРУМА.Малко,че го гледаме как все знае по всички ТВ,сега и Вие правите статия с неговите мнения.....


18 Май 2010 03:09 | ламби
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Вече и консерва копърка да отвориш отвътре изскача Владо Мотиката !!
Айде Първанката не я ли направи тази "лява" Партия , та да се гушнат !!


18 Май 2010 15:42 | Ричи Рич
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Абе Каролев, успя ли да си продадеш хотелчетата при Разлог или плачеш като всичики редови спекуланти около тебе.


19 Май 2010 14:17 | PS intelektualec
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Не знам дали в пределите на страната ни има по- отвратителна физиономия от тая царска
бубулечка?! Низък и долнопробен манипулатор,мислейки че има още балъци,които да му вярват!
Само остана да предложи неговия авер- Милен Велчев за Нобелова награда,за особени заслуги при безцеремонното ограбване на БГ за 8 г. им мандат и най- вече за подмяна на валутата на външният ни дълг!


23 Май 2010 01:06 | PS intelektualec до..
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

В.К,ЕДИНСТВЕНО МЕ ИЗНЕНАДВА БЕЗДЕЙСТВИЕТО НА ПРОКУРАТУРАТА ЗА ВСИЧКИ МРЪСНИЦИ,КОИТО НАПРАВИХТЕ НАШИЯТ ЖИВОТ ЖАЛЪК,ТРАГИЧЕН И БЕЗНАДЕЖДЕН,И ИМАЙКИ НАГЛОСТА ДА СЕ ПОЯВЯВАТЕ В ПУБЛИЧНОТО ПРОСТРАНСТВО- СРАМ И ПОЗОР ЗА НАЦИЯТА,НО ДОСЕГА НИКАКВА ОТВЕТНА РЕАКЦИЯ НА ПРАВИТЕЛСТВОТО,ДАНО СЪМНЕНИЯТА СА САМО МОЙ!!!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар