Има ли крави с три вимета в Нови хан

04 март 2010 00:16   3427 прочита

Отработеното гориво от АЕЦ Козлодуй остава на площадката на ядрената централа и до миналата година периодично се извозваше в Русия по договор с доставчика на ядреното гориво - ТВЕЛ. Но тази практика тоновете ядрен боклук да заминават за Русия е блокирана, след като Москва повиши тарифите.

От 2008 г. в България започва проучване за площадка за изграждане на Национално хранилище за високо радиоактивни отпадъци. Изборът на площадка за ядрения боклук е изключително труден. Експерти търсят места с подходящи в геологическо отношение терени - подпочвени води, пластове, разломи. Ще се изберат 7-8 терена и от тях ще се определи един. Възможностите са сравнително ограничени и се ориентират към Североизточна България, твърдят геолози. Добър вариант е хранилище от тунелен тип, изградено в стари минни галерии, при което се използва естествената геоложка защита. В България няма минни галерии, подходящи за такова хранилище, твърдят експертите.

В АЕЦ Козлодуй, освен отработеното гориво, се трупат купища радиоактивни ръкавици, облекла, инструменти и много други материали, които са били под въздействие на радиация. Това са т. нар. ниско и средно радиоактивни отпадъци. Годишно от тях се натрупват около 1400 тона. В специално предприятие на площадката на централата те се преработват - като се разпределят според активността им, слагат се във варели, които голяма преса смачква до т. нар. таблетки. Таблетките се подреждат в стоманобетонни контейнери, заливат се с бетон, запечатват се и се складират временно в склад на площадката на АЕЦ-а. Временно, защото в момента тече процедура за изграждане и на Национално хранилище за ниско и средно радиоактивни отпадъци.

Освен от АЕЦ Козлодуй обаче има радиоактивни отпадъци от различни производства, в които се използват радиоактивни източници. Това са излезли от употреба източници на йонизиращо лъчение, които се използват в промишлеността, науката, медицината, в пожароизвестителни датчици, в някои гръмоотводи, влагомери, в рентгени, гама облъчватели, дефектоскопи и други уреди. Те се бракуват и складират за временно съхранение по специален ред в хранилището за т. нар. ниско и средно радиоактивни отпадъци край Нови хан. Крави с по 3 вимета и цели ливади с четирилистни детелини има в Нови хан, алармираха активисти на сдружението „Нови хан - европейско селище“ преди година.

Според тях и според местните хора причината е хранилището за радиоактивни отпадъци на 4 км от селището. Няма крави с три вимета и ливади с четирилистни детелини в Нови хан, категоричен е Борис Пеков, изпълнителен директор на Държавното предприятие Радиоактивни отпадъци. След 2015 г., когато трябва да е готово новото Национално хранилище за ниско и средно радиоактивни отпадъци, в него ще бъде преместен и погребан опакованият в няколко защитни слоя като в матрьошка боклук от Нови хан.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар