Илиян Михов: Модифицирането на валутния борд не е на дневен ред, но е възможно да влезем скоро в ERM II

26 януари 2010 00:22   8677 прочита


- Г-н Михов, идеята ви за модифициран валутен борд бе еднозначно отхвърлена от български политици и експерти. Някои допуснаха, че вие я лансирате, защото не сте достатъчно добре запознат с регулациите на БНБ и с реалната българска среда, което обрича идеята на провал и на непредвидими последици. Къде е мястото на тази идея във вашата визия за развитие на икономиката на страната?

- Вече казах много пъти категорично, че тази идея не е на дневен ред и аз няма, пак повтарям, няма да се опитвам да налагам модифициране на борда, докато съм в правителството на г-н Борисов.

Колкото до експертите, един ден (може би, след като свърши моето участие в правителството), ще направим една академична конференция и ще дискутираме въпроса от теоретична гледна точка, ако някой има интерес. Но сега няма нужда да говорим за това.

- И в условия на криза България води добра фискална политика и покрива технически критериите като кандидат за еврозоната. Същевременно съществена част от икономиката се контролира от „олигарси“ и групировки със съмнителна репутация, чиято жизнеспособност се гарантира и от финансов ресурс, осигуряван от държавата под формата на еврофондове, обществени поръчки и т.н. Може ли този модел да се счита за успешен?

- Отговорът на въпроса е ясен - икономика, която се движи главно от олигарси и групировки със съмнителна репутация, не е способна да постигне дългосрочен растеж.

- На базата на свършеното дотук от Симеон Дянков, какви са, според вас, дефицитите в икономиката в момента?

- Симеон Дянков и целият икономически екип извършиха значителни промени в страната. Разбира се, за да се излезе от кризата, има още работа, но мисля, че в правителството има ясна представа за следващите стъпки.

- Какви други мерки, освен фискални, трябва да се вземат, за да се подготвим за еврозоната?

- Те могат да бъдат изведени достатъчно ясно от критериите за присъединяване, но преди това трябва да влезем във валутния механизъм ERM II, за което трябва да постигнем споразумение с министрите от еврозоната и с ЕЦБ за валутния курс и за цялостното състояние на икономиката.

- Премиерът очерта широк диапазон на вашите бъдещи отговорности - от подготовката за еврозоната и усвояването на еврофондовете, до нещо като „диспечер“ във финансово-икономическия сектор. Каква ще е ролята ви на вицепремиер?

- Въпреки че тя още не е окончателно определена, мисля че основните ми задачи ще са свързани с изграждането на стратегията за развитие на България.

- Отчитате ли като проблем факта, че не познавате добре начина, по който работи администрацията в България, и доколко, според вас, това може да бъде фактор за успеха или неуспеха при прокарване на управленски решения?

- Сигурен съм, че има какво да науча, и съм убеден, че не винаги ще е по най-приятния начин. Но този аргумент като цяло не ми допада, защото ми напомня на началото на 90-те години, когато се твърдеше, че единствените експерти са от социалистическата администрация.

- След като вече има вицепремиер, който отговаря за целия финансовоикономически ресор, а вие ще дублирате част от функциите, как ще се реши възникналото структурно напрежение?

- Както казах, функциите са различни - аз ще отговарям за стратегическото развитие на България. Освен това от самото начало г-н Борисов искаше да назначи трети вицепремиер и това беше Кристалина Георгиева. Мотивацията му за това е достатъчно ясна - бъдещето на България зависи от справянето с икономическите проблеми и изграждането на дългосрочна визия за развитие.Същевременно министрите работят на изключително високи обороти и вместо да им дава допълнителни задачи, той реши да реализира идеята си за трети вицепремиер.

- Реалистични ли са за вас вижданията на финансовия министър, че България може да влезе в ERM II до края на испанското председателство на ЕС? Познавате ли политиката на висшите банкови среди в ЕЦБ? Можете ли да опровергаете един наш известен икономист, който на шега каза по ваш адрес: „По-добре Михов да беше близък с Трише, отколкото с Бен Бърнанке“.

- Има голяма вероятност България да влезе скоро в ERM II и е доста възможно това да стане в следващите няколко месеца.

Познавам Трише добре - от 2002 г. в научния съвет на фондацията на централната банка на Франция. Аксел Вебер, който е президент на Бундесбанк и се сочи за наследник на Трише в някои среди, ми е писал препоръки за професурата и се познаваме доста добре. Тъй като голяма част от научната ми работа е свързана с парична политика, имам доста познати в централните банки в Щатите, еврозоната, Великобритания, Канада, Сингапур, Хонконг и много други държави.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар