Икономистът Николай Василев: "Булгартабак" трябваше да се продаде преди 20 г.
Струваше повече, имаше и пазари, тогава поляците пушеха български цигари, сега ние пушим полски
Донякъде новината за отказа на "Бритиш-Американ Табако" от участие в конкурса за приватизация на "Булгартабак-Холдинг" беше очаквана. За този отказ се говореше отдавна в бизнес средите. Разбира се, това не е приятно. Аз се придържам към мнението си отпреди няколко месеца, или по-точно преди 13 години, че по-добре е да има някаква сделка за "Булгартабак", отколкото да няма никаква, заяви пред Кросс икономистът Николай Василев
Сякаш приватизацията на "Булгартабак" се върти в един омагьосан кръг. Отново остана един възможен участник... Може той да е австрийски, може зад него да има руснаци или българи. Това е така, но въпреки всичко пак е по-добре да има някакъв участник и "Булгартабак" да мине в частни ръце, отколкото да остане държавен и това да бъде петият провален опит за приватизация на "Булгартабак". Защото шестият не е сигурно, че ще бъде по-успешен от първия, втория, петия.
Както всички други дружества, и "Булгартабак" беше по-добре да се приватизира през 90-те години, когато струваше повече и имаше по-сериозни пазарни позиции в света. Колкото повече се отлага приватизацията на подобни дружества, толкова е и по-ниска цената и по-малък е интересът. В същото време другите мултинационални компании са се ориентирали в други държави. Преди 20 години вероятно много поляци са пушили български цигари. Вчера видях един мой познат да пуши полски цигари, произведени от Japan Tabacco в Полша. Ние докато чакахме, другите вече се ориентираха да произвеждат луксозни, скъпи, качествени цигари, а ние стоим с нашата идеология за тютюна от 80-те години.
С горчивина искам да попитам - къде са всички тези "експерти", които могат да бъдат политици, медии и други играчи, които по време на приватизацията, която аз се опитах да направя, говореха, че "Булгартабак" струва 900 млн. долара и не трябва да се продава. Всъщност това показва колко вредно е поведението на всички, които се опитват да спрат поредната приватизация в България. Същото се повтори и с "Балканкар", "Плама" и всички останали предприятия.
Дали приватизацията на "Булгартабак" ще стигне до край е политически въпрос. Или ще има воля за продажба на "Булгартабак" и ще се стигне до добра сделка, или няма да има. По-добре е да има обаче някаква сделка, отколкото никаква. Няма значение кой е купувачът, ако бяхме продали 90-те години "Булгартабак" на когото и да е - щяхме да вземем много пари, второ - държавата нямаше да върти на празни обороти. Много хора бяха против приватизацията на заводите "Шкода" от "Фолксваген" в началото на 90-те години. Ако днес заводът беше държавен, нямаше да произвежда автомобили за световния пазар.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.