Икономист: Шансовете на България да стане член на еврозоната от 1 януари 2025г са ниски
За да надминем средните нива на доходите, условието е да влезем в еврозоната, убеден е икономистът Васил Караиванов.
В ефира на БНТ той обясни, че еврото е политически въпрос и проект, който впоследствие има икономическо и финансово отражение. "Европейският съюз се основава на две колони, едната е Шенген, другата - еврото. Еврото е политически проект. Икономически е ефектът от еврото. Използването на еврото е в икономиката и финансите. Приемането на една държава за член на еврозоната е чисто политически въпрос", уточни той, цитиран от novini. bg.
По думите на икономиста, шансовете на България да стане член на еврозоната от 1 януари 2025г, обаче, са ниски. "Политиците не могат да направят много за инфлацията. Ако искат да я натиснат, това не става с магическо движение нито от тях, нито от централната банка. Основният фактор за цените и инфлацията в България са цените на вносните стоки. Това е над 50%", добави той.
И обясни как влияе и валутният курс евро-долар. "От нашия внос 40%, измерено спрямо БВП, се изплаща и фактурира в долари. Трябва да стискаме палци валутният курс евро-долар да е в полза на еврото. Много добре ще е ако отиде на 1, 15, 1, 20, 1, 30", посочи Караиванов.
Икономистът от ЕКИП Стоян Панчев също е не мнение, че България няма да успее да приеме еврото от 1 януари догодина. "От доста време мнението ми е, че не политиката ще спъне еврото. Ние продължаваме да не спазваме критерия за инфлация. Ако не изпълним този критерий, приемането ни ще е много трудно. Всички 20 страни в еврозоната са приети на 1 януари, ако при нас стане на друга дата, ще сме първите в историята", коментира той.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.