И в криза българинът продължава да залага на хазарт

23 ноември 2010 00:16   3 коментара   11960 прочита
К. Колев
К. Колев


К. Колев

Социологът Кольо Колев: Не смее да си признае, че му харесва

Българинът се оказа прикрит любител на хазарта. Това показва социологическо проучване на агенция "Медиана". На въпрос одобрява ли хазартните игри отговорът на българина е твърдо не, смени ли се термина с "игри на късмета", резултатите се преобръщат, коментира социологът Кольо Колев. Една трета от населението редовно пробва късмета си със залагания, това, сметнато в цифри, означава 2 милиона българи. "В обществото няма остър негативизъм по отношение на игрите на късмета", отсече Колев.

И кризата не ни спира. Интересът е същият, просто намаляват парите, с които се играе. В сравнение с отпреди 3 години влаганите суми са се понижили с между 15 и 17 %. Сега обичайно всеки играч залага по около 5,60 лева, а средно максималната сума, до която са стигали, е 17,10 лева. По време на криза хората пестят от всичко - най-много от дрехи и обувки - 60 %, 56 % от храна, 40 на сто икономисват от алкохол, почивка и вестници, и едва 27 на сто - от цигари.

Едва 1 % от населението е хазартно ориентирано, показва изследването. Точно този процент пълнолетни граждани залага средно по около 150 лева, като маскималният регистриран залог е 3000 лева.

Това доказва, че бомбата, избухнала в последните дни с разкритието, че залозите в интернет достигнали космическата сума от 2 млрд. лева, е безумие, категоричен бе Колев. Той пресметна, че това означава 60 000 българи да влагат по 34 000 лева годишно. Проучването показвало друго - че само 0,2 на сто от сънародниците ни играят в интернет.

Най-голям продължава да е интересът към Спортния тотализатор. 30 % играят редовно. Тотото е предпочитано от по-възрастните. В първата тройка влиза още държавната лотария (11,2 %) и "Еврофутбол" (7,8 %). Назад остават игри като Еврошанс, бинго залите, игралните автомати и sms-игрите. В проучването не са включени обаче телевизионните игри, в които също се играе с SMS-и. Причината е, че хората не ги възприемат като хазарт, посочи Кольо Колев.

Мотивите против се движат между "всичко е нагласено", "хората се подлъгват и проиграват всичко" до "да се забранят, защото в нашето село няма букмейкърски пункт" и "не знам защо, но да се забранят".

Оказва се също така, че жените са също толкова хазартно настроени, колкото и мъжете - няма съществени различия между играчите по пол.

3 коментара
23 Ноември 2010 09:23 | язе
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Ми, че ТО хазарта се появи като масово явление БАШ у най-големата криза, бе ЕКСперте - непланираната ДЕМОкрация.


23 Ноември 2010 10:01 | АПчи-ХУ
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Като не може да се залага ДАЖЕ на недвижимо имущество, защото рискуваш апартаментчето ти да не е законно или земята да е на някой друг и то да желае събаряне на имотчето защото притежанието на ЗЕМЯ е определящо за собствеността, то остава ХАЗарта. Там поне има 10-20% вероятност за печалба. Тези СТРОИТЕЛИ на НОВА България са продали всичко или парите дадени им за пране са потънали някъде (щот са ги ПРЕцакали) и са те по теория на Общата ПСИХОлогия искат да прецакат НАС, за да ВЪЗСТАНОВЯТ уговорената за възстановяване СУМА иначе главичките им ще паднат и съвсем ще заприличат на "конникът без глава".


23 Ноември 2010 12:21 | пак ли ти
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Я кой написал пак статийка? Кольо Колев - придворен драскач и нагаждач на комунягите.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар