Хората прекратяват регистрациите в бюрата по труда, защото са обезверени или не виждат смисъл

14 юни 2011 00:14   5 коментара   11802 прочита

Изказване на шефа на Агенцията по заетостта Росица Стелиянова

Безработицата в страната наистина намалява. За една година лицата, които са се регистрирали в НОИ за право на обещетение, е намалял с 22 хил. души. Това заяви в предаването "Денят започва" по БНТ Росица Стелиянова, изпълнителен директор на Агенцията по заетостта. Тя допълни, че уведомленията за масови съкращения в Агенцията по заетостта спрямо същия период на миналата година са намалели три пъти. Според данните на Агенцията по заетостта безработицата в страната е 9,69%.

Директорът на НСИ Марияна Коцева обясни откъде идва разминаването в цифрите за безработицата на НСИ и на Агенцията по заетостта. Тя подчерта, че основната разлика е, че Агенцията по заетостта измерва броя на регистрираните безработни, тези, които са отишли при тях и са регистрирани. "Това е свързано с тяхната основна функция, както във всички европейски страни, а именно да осигуряват посреднически услуги, обучения, програми за заетост.

Това, което ние, националните статистики, правим, е чрез анкета сред 30 хил. лица установяваме безработните лица, независимо дали са регистрирани, или не в бюрата по труда. Ако нашите данни показват по-голям брой безработни, това означава, че има хора, които са без работа, търсят активно работа, защото ние в тази част на определението не се различаваме, но не са регистрирани. Имаме и обратния случай.

Имаме хора, които са регистрирани в бюрата по труда, но при нас след анкета се установява, че са заети, защото са заети в неформалната икономика. В зависимост от това колко са повече, дали ще преобладават тези, които не са регистрирани, а са безработни, или ще има повече лица с работа, но се регистрират в Агенция по труда, тогава и двете числа ще се различават", каза Коцева.

Като пример Коцева посочи, че до 3-то тримесечие на 2010 година данните на Агенция по заетостта показват по-голям брой безработни и едва в последните две тримесечия безработните като брой, като хиляди души, които статистиката отчита, са повече. "Това се случва в период на икономическа криза, това се наблюдава в другите страни от ЕС. Хората прекратяват регистрациите си в бюрата по труда, защото не виждат смисъл или са обезверени, когато тежката икономическа криза създава трудности при намирането на работа, абсолютно нормално е не всички лица да бъдат регистрирани в бюрата", каза още Коцева.

5 коментара
14 Юни 2011 09:30 | 122
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

Безработна съм от години, най-активно си търся работа, но не мога да намеря, а що се отнася за БТ, изгубила съм всякакава надежда че ще ми намерят работа. Изобщо не разчитам на БТ въпреки че съм регистрирана като безработна и всеки месец ходя да се подписвам и резултат никакъв.


14 Юни 2011 09:48 | работодател
Оценка:
4
 (
8
 гласа)

Имам шивашки бизнес .За повече от пет години от бюрото по труда са ми изпратили не повече от 5- 6 работници (главно циганки, които немогат да шият, а са за ръчна работа), въпреки че всяко полугодие подновявам молбата си за свободни места .Много шивашки фирми закриха дейността си и шивачките са на борсата. Явно там нещо куца и служителите не мотивират безработните да започват работа, а самите безработни решават да се пошляйват докато получават макар и малки обещетения. От изпратените ми "шивачки" само една беше с изрядно попълнени документи от бюрото. Останалите бяха насочени устно, а не с документи. Служителите в бюрото вместо да правят статистика на безработицата, да се заемат с активна мотивация на безработните.


14 Юни 2011 09:53 | безработна
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

За това, че регистрираните са намаляли, не значи, че безработицата е намаляла. Бях регистрирана и две години подържах регистрацията си. Бюрото по труда Бл. д с нищо не ми помогна. Нито веднъж не ми се обадиха за работа, а съм над 55 години, и трудно се намира работа без препоръка, а Бюрото по труда това не върши. За тях сме просто бройки, които ги подържаме да отчитат някаква дейности да си получават заплати. Редим се всеки месец на две места, полагаме всеки месец в/у хартиен носител на три места подпис-един при подържане на регистрацията и два при трудовия посредник, а тези двама служители - на две места в едно и също картонче на безработния. Питам-кому е нужно? Не може ли всичко това да се извършва на едно място с едно записване на компютъра и с по един подпис от служител и от безработен, а трудовия посредник наистина да бъде такъв, а не само регистратор и събирач на подписи. А аз съм активно, ама много активно търсеща работа, но всеки работодател гледа възрастта.


14 Юни 2011 10:40 | --
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Служителите са на заплата и по никакъв начин тяхната ефективност не е обвързана със заплащането им. Преди време ми разказаха за социалните работници в САЩ, как тяхната заплата е много вариативна и зависи от това как са се справили със служебните задължения и как при тях мотивацията за работа е много висока поради това, че заплащането е различно. Като започнем от там, че в БТ работят много "специалисти " с неясно образование, нямащо нищо общо със задълженията им, но пък са трудови посредници, а не знаят какво е трудов пазар. Естествено, че правят само това, което могат, да регистрират и подържат регистрациите на безработните. Това е толкова унизително за безработните, да се явяват на подпис всеки месец, това ми прилича на тези, които са с ограничителни права и се подписват в полицейските служби всеки ден. Отдавна трябва да се промени работата в тези БТ и да се обвърже с ясни критерии и резултати. Заплатите им са ниски, но какво стои като свършена работа срещу тях? Работодателите са нед


14 Юни 2011 10:42 | --
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

недоволни, безработните обезверени, парите неусвоени по проекти и програми, е кой е виновен за това? Министърът, шефът на АЗ или заплатаджиите в структурите на БТ?




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар