Гражданската конфискация ще “започва” от 150 000 лв.
Комисията за конфискация за незаконно придобито имущество ще се задейства срещу лица със “съмнително” богатство, надвишаващо 150 000, предвижда приетият от правителството нов закон за конфискация.
Предишният вариант предвиждаше комисията да се задейства при данни за несъответствие между доходите и имуществото, което е по-голямо от 60 000 лева.
От Центъра за либерални стратегии изчислиха, че над 400 000 домакинства може да станат мишена на този закон. Вдигането на прага на “съмнителното” имущество ще намали значително този обхват, пише Медиапул.
Новият закон ще бъде насочен срещу всички българи, за разлика от стария, който можеше да бъде използван само срещу осъдени с влязла в сила присъда. Идеята на управляващите е да ускорят процеса по отнемане на имущество чрез въвеждането на т.нар. гражданска конфискация. Делата ще се водят от държавна комисия пред гражданския съд, без да се чака развитието на наказателното производство.
Първата група лица, срещу които ще се задейства гражданската конфискация, са привлечените като обвиняеми за престъпление, което може да породи облага. Втората група са физически или юридически лица, които притежават имущество, за което комисията може да предположи, че е придобито от престъпна дейност на трето лице, привлечено като обвиняем за престъпление.
Държавата може да се задейства и срещу хора, придобили облага на стойност над 150 000 лв. в резултат на административно нарушение. Комисията може да завежда дела за имущество, придобито в последните 20 години, което поставя в трудна позиция мишените на комисията да се защитят. Самата държава има задължение да пази документация в срок от 5 години, докато в производствата по конфискация, дори неосъжданите лица ще трябва да вадят бележки за доходи, придобити в началото на прехода. В мотивите към законопроекта не са уточнени и видовете административни нарушения, които могат да доведат до отнемане на приходи.
Комисията трябва да докаже връзката между имуществото и конкретното нарушение. В предния вариант на проекта комисията за конфискация внасяше в съда иск, а доказателствена тежест бе оставена изцяло върху съдените от комисията граждани.
По данни на Световната банка, цитирани в предложения закон, ежегодно в различни държави се изнасят зад граница средства на обща стойност между 1 и 1,6 трилиона долара, получени от корупция и друга престъпна дейност, както и в резултат на неплащане на данъци, пише БТА.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.