ГМО е най-голямата грешка на човечеството
Инж. Илия Цолов изследва въздействията на ГМО върху природата, работи по внедряване на добрите пчеларски практики у нас
Инж. ИЛИЯ ЦОНЕВ, eксперт в Национален браншови пчеларски съюз
- Инж. Цолов, знаят ли хората у нас достатъчно за ГМО?
- Генетично модифицираните организми (ГМО) са много по-страшни, отколкото си представяме. Поради липса на информация за огромните опасности, които крият ГМО, хората гледат на тях някак с пренебрежение и безразличие. Когато се говори за ГМО, хората не знаят за какво точно става дума, но като чуят радиоактивност, всички настръхват.
ГМО се комерсиализират бързо и в широк мащаб, без адекватна оценка и разбиране за тяхното действие и въздействие върху здравето, околната среда и социално-икономическия живот. Независими учени от цял свят предупреждават, че каквито и грешки да е правило човечеството през своя научен възход, никоя от тях не е толкова опасна, колкото и най-незначителната грешка, допусната при генните манипулации.
- Кое налага да се включат ГМО в нашето земеделие?
- Отговорът е прост, еднозначен и категоричен - нищо не налага в нашата земя да се засяват ГМО! Ще посоча само някои от причините:
1.Добивите от ГМО не се увеличават, а се намаляват. В световен мащаб 73% от ГМ културите са разработени за хербицидна толерантност, 18% за устойчивост към насекоми, а в 8% са включени и двете характеристики. Само 0,1% от ГМ културите са геннообработени за по-високи добиви.
В началото ГМО дават добри добиви, но след няколко години добивите устойчиво спадат от няколко процента до към 15% (например за соята). За различните ГМ култури спадът е различен, но е факт.
2.Използването на пестициди не намалява, а се увеличава, разходите - също. Толерантните към хербициди ГМ растения позволяват третиране на посевите с мощни химикали, при което се унищожават плевелите, но не и ГМ култури. След време обаче, плевелите развиват резистентност към хербицидите - появяват се така наречените супер плевели. За унищожаването им са необходими още по-силни и още повече хербициди. Всичко това обаче струва пари, а в продукцията има повече отрови, и то от по-силните хербициди. По хранителната верига тези отрови стигат и до трапезата на хората.
3.Цените на ГМО семената и пестицидите за тях непрекъснато се увеличават. По най-нови данни от САЩ от края на 2009г., цените на ГМ семената са се увеличили драстично, в сравнение с органичните и конвенционалните семена. За 25 г. (от 1975 г. до 2000 г.) цената на семена за конвенционална соя са се повишили със скромните 63%. От 2000 г. до днес, цената се е увеличила с 230%. Фермери, които ще отглеждат новата ГМ царевица SmartStax, ще плащат двойно повече, отколкото тези, които отглеждат конвенционалната.
Откакто са въведени ГМ семена на памука, има увеличение от 73$ на 589$. Фермерите, които ще използват през 2010 г. новия пестицид на Монсанто „Раундъп 2“, ще платят 42% повече, отколкото са плащали през 2009 г.
Данните от тази най-нова информация развенчават мита за евтините ГМ растения, за увеличаването на добивите и намаленото използване на пестициди.
- Конкурентни ли са нашите хибриди на ГМ чужди растения?
- В селскостопанските институти у нас има разработени много добри хибриди на всички основни селскостопански култури, подходящи за местните почвено-климатични условия. Защо трябва да пренебрегваме българското пред опасното чуждо?
Царевицата MON810, за която натискът да я внедрим у нас е много голям, отделя токсин за борба с царевичния стъблопробивач, който е голямо бедствие в САЩ, но у нас той не е проблем. Тогава защо трябва да пускаме у нас тази царевица?
Пазарите на Европа са отворени за качествени и безопасни продукти. България е на едно от първите места по биоразнообразие. Нашите местни сортове чушки, домати и други зеленчуци са с неповторим вкус. Ние ще направим непоправима грешка, ако допуснем у нас ГМО, с което ще отровим завинаги цялата земя и природа, вместо да организираме в широки мащаби производство на биологична продукция. Последиците от това могат да бъдат необратими и катастрофални за нашата природа и за нашите деца.
Ще завърша с думите на великия Айнщайн: Земята е опасно място за живеене не заради лошите хора - тях винаги ги е имало, а заради многобройните неми свидетели.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.