Глоба за учители, лектори и журналисти, ако мълчат за тоталитаризма, Сталин и Хитлер

11 март 2011 00:18   4 коментара   10241 прочита
Лъчезар Тошев
Лъчезар Тошев


Лъчезар Тошев

С глоба от 2 000 до 10 000 лева да се наказват учители, лектори и журналисти, ако отричат, оправдават или омаловажават значими исторически факти - такава поправка в Наказателния кодекс е внесъл в парламента депутатът от СДС Лъчезар Тошев.

Според него такива факти са масовите убийства на българи по време на Априлското въстание, диктаторският характер на комунистическите, националсоциалистическите и фашистките режими, Холокоста, концентрационните лагери с газовите камери, както и конкретни личности като Хитлер и Сталин. Учителите също не бива да забравят и целенасоченото изтребление на голяма част от политическите, икономически и интелектуални елити в страни, попадали под тоталитарна власт.

Тошев предлага при повторно нарушение санкцията да е от 10 000 до 15 000 лева.

В мотивите към измененията той посочва, че подобни разпоредби срещу поругаването, и то със санкции за всички нарушители, има в редица страни-членки на Европейския съюз като Белгия, Германия, Франция, Австрия, Полша, Румъния. В някои държави наказанието е дори затвор, отбелязва народният представител. По думите му законопроектът поставя бариери пред опитите за фалшифициране на историята (б.р. - В някои европейски страни, като Франция и Швейцария, отричането на факта на геноцида над арменцията в Турция през 1915-1922 г. се наказва със затвор).

Предлаганите промени са насочени срещу поругаването на историческите събития, посочва Лъчезар Тошев в мотивите си.

Миналата година министърът на образованието Сергей Игнатов също се обяви за преосмисляне на фактите в учебниците по история. Робуваме на митове, създадени в началото на 20 век, докато фактите в много случаи говорят други неща, коментира Игнатов. Според него с промените трябва да се започне да се назовават периодите в историята им с реалните имена и да се изяснят точните факти от историята. Защото не може да премълчаваме такива периоди, особено периоди като османското робство или турското робство, което всички се страхуват да именуват ясно, заяви той.

4 коментара
11 Март 2011 08:20 | Избирател
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Като например:Не турско робство, а турско присъствие или Не освобождението ни от Русия от турското робство, владичество..... и т. н. Ако не са били руснаците щяхме да сме турска западнала и проста губерния, като Анадола. Или под фашистка окупация още много години, а сега не се знаеше, дали щяхме да сме и Държава в подобен вид и структура. Да не забравяме и това което е направено тогава, а не само лошите неща, правени ввъв време на война от Сталин и т. н. Трябваше да си останат всички паметници, да се знае кой какво е правил, а не да се ликвидират от злоба. Както е в Испания, Италия и др. държави. Историята трябва да е такава каквато е била, не да се пренаписва, винаги когато се смени властта или системата.


11 Март 2011 13:26 | дедо пене
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

А геноцида на българите от Беллинския конгрес, гоненията на тракийските и македонски българи, от техните земи, репресиите на Мирослав Ризински, Никола Стоянов -българин от егейска македония, българи от Западните покрайнини! не можем да забравим историческата истина! Искаме уважение на българите!


11 Март 2011 15:22 | РЕАЛИСТ
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Търсете в Гугала заглавието Ако не беше ни "освободила " Русия къде щеше да бъде България.


14 Март 2011 22:03 | mm
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Дали учителите имат вина? Знаете ли, че никъде в учебника за ІV клас по човекът и обществото никъде не се споменава, че държавата ни е била под турско робство, да не говорим, че, "Санстефанският договор не бил приет от Великите сили, защото бил предварителен" (цитат от учебника ). Изобщо, трябва ли да се учи история в училище, след като фактите се изопачават!?




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар