Главният секретар на МВР Калин Георгиев: С камили, юрти и калашници не се бори престъпност
- Г-н главен секретар, през последната година МВР постигна безспорни успехи в борбата срещу организираната престъпност и контрабандата. Върху кои приоритети планирате да се съсредоточите оттук нататък?
- Основен проблем за МВР остава т.нар. битова престъпност. Колкото и да сме успешни в борбата с организираната престъпност, след едно наглед дребно престъпление, което не бъде разкрито, в очите на хората МВР остава на 100% неуспешно като действия.
Изключително трудно е, защото нас непрекъснато ни критикуват, че сме прекалено много, но на практика борбата с конвенционалната престъпност може да бъде осъществена само по начина, по който се опитваме да го правим в момента - с превенция, с насищане на съответните проблемни региони с полицейско присъствие, а за това нещо ни трябва ресурс, т.е. пари - финансово осигуряване.
- Но в условия на криза и орязване на бюджета, макар че това не засяга в толкова голяма степен МВР, колкото други министерства, как може да се постигне такова материално-техническо осигуряване?
- Сигурността е скъпа услуга и обществото трябва да направи избора какво МВР иска. Дали ще бъде министерство от Третия свят, въоръжено с камили, юрти и калашници, или модерно ведомство, осигурено с пълно оборудване - мобилен интернет, камери и други технически устройства, които подпомагат борбата с корупцията. Това е избор вече.
- Това ли е необходимо, за да се справите с битовата престъпност - повече камери, повече техническо обезпечаване?
- Не само. Това е едно от условията, които са необходими. Там, където има камери в София, няма въоръжени грабежи, няма дори обикновени грабежи, няма издърпвания. Елементарно е, като се замислим. Не че това е единственото условие.
- Кои успехи бихте изтъкнали от свършеното от МВР през последната година?
- За мен най-големият успех е операцията и делото “Наглите”. Без успеха на МВР в борбата срещу отвличанията щяхме да имаме изключително сериозни проблеми. Поне аз за себе си го оценявам по този начин. “Наглите” безспорно са най-големият ни успех. “Октопод” също беше много добра операция, знакова по отношение борбата с организираната престъпност и срастването на определени структури от държавната власт с нея.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.