Германският политолог Хайнц Брам: На България все още й липсват знания и воля
България беше едновременно смъмрена и похвалена в четвъртия годишен доклад на ЕК за напредъка
България е заслужила похвалите от Брюксел. За пръв път след 2007 година, откакто България е член на ЕС, за страната може да се каже, че е направено много, казва германският политолог д-р Хайнц Брам. Действително този път ЕК отбелязва в годишния си доклад, че правителството на Бойко Борисов проявява воля и решимост да осъществи реформата на съдебната система. България обаче отнесе и критики. Една от които е за неефективността на съдебната система и полицията. Според Хайнц Брам има какво още да се направи в тази насока:
Сдържаността не е типична черта на кабинета
Очевидно съдебната реформа все още не е толкова успешна. Правят се арести и след това се оказва, че в сферата на правосъдието липсват хора, ефективност и воля виновните да бъдат пратени зад решетките. Всъщност все още липсват много неща. Може би трябва да си зададем въпроса дали пък не трябваше да бъде оказан по-голям натиск върху съдебната система. Нещо, което сега прави вътрешният министър Цветан Цветанов. Дали го прави с точните средства, е друг въпрос. След публикуването на годишния доклад на ЕК министър Цветанов не пропусна възможността да отправи критики към съдебната система. Как Брам коментира това? Сдържаността не е типична черта на кабинета “Борисов”. Разбира се, че става дума за популизъм, когато някой прекалено бързо и прекалено често се опитва да присъства в публичното пространство, заставайки пред телевизионните камери. Нужни са обаче и действия. Трябваше много по-рано да се осъзнае, че съдебната система не може да се промени за месеци или за две-три години. В България все още липсват знанията и волята за предприемане на конкретни действия, които да отговарят на изискванията на ЕС. На въпроса дали липсата на доверие в България към съдебната система и полицията би могла да доведе до отлагане на присъединяването на страната към Шенген, Хайнц Брам отговаря така: Зависи от това къде ще бъдат открити още проблемни области. Ако в близко бъдеще отново бъдат разкрити случаи, в които става дума за злоупотреби и корупция, може наистина да се стигне до забавяне на влизането в Шенген. Опасявам се, че корупцията е много силно разпространена сред обществото и че все още се прикриват много случаи, в които са замесени хора на високи постове.
Необузданият лобизъм
ЕК подчертава, че са необходими още усилия за ликвидиране на измамите и конфликтите на интереси. Трябва ли да бъде създаден закон за лобизма? Ето мнението на д-р Брам: Лобизмът трябва да бъде контролиран по-силно. В много държави има лобита, които се стремят да наложат определени интереси с легални или нелегални средства. Но трябва да се вземат мерки за повече контрол, казва Брам и допълва: Учудващо е, че едно правителство, което преди не беше смятано за европейски ориентирано, и в което има хора, които преди изобщо нямаха роля в политиката, хора, които по-скоро бяха полицаи, а не политици, се застъпват сега за изпълняването на европейските норми, заключава германският политолог.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.