ГЕРБ губи 9% гласоподаватели, оценката на кабинета е Среден /3,34/
Усещането за хаос и несъгласуваност в действията на управляващите доведе до спад от 9% от потенциалния вот за ГЕРБ, сочи проучване на социологическа агенция „Алфа Рисърч“ за периода 28 май-3 юни, проведено сред 1200 пълнолетни българи от цялата страна. Оценката, която обществото дава на правителството към момента, е среден 3,34 по шестобалната система.
Най-успешен министър в настоящото правителство е Цветан Цветанов, който за четири месеца прибавя още 12 на сто към своя персонален рейтинг. Утвърждава позициите си и министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, който е на второ място по индекс на одобрение. Николай Младенов, Вежди Рашидов и Мирослав Найденов също успяват да запазят добри позиции. Спад на положителните оценки се наблюдава при министъра на околната среда и водите Нона Караджова, както и при Сергей Игнатов.
Най-малко харесвани са здравният министър АннаМария Борисова, социалният Тотю Младенов и финансовият Симеон Дянков.
Рейтингът на президента Георги Първанов се понижава от 44 % през февруари до 34% през май.
Синята коалиция е единствената политическа сила, която запазва електоралното си влияние, като печели симпатиите на част от оттеглилите се от ГЕРБ избиратели от частния бизнес в големите градове. 4,3 % от анкетираните са отговорили, че биха гласували за тях на избори.
С най-голямо одобрение от 77% се ползва запазването на ДДС, на второ място заявеното намерение за съкращаване разходите в държавната администрация, което се ползва със 73% одобрение. Въпреки че акциите на МВР се ползват с 68 на сто одобрение, те са достигнали тавана в генерирането на подкрепа за управляващите и фокусът на вниманието започва да се насочва към това - какво се прави за промяна на наследените порочни механизми на управление, към противодействието на държавата в случаите, когато със законни средства се извършва незаконно облагодетелстване, заяви Боряна Димитрова от „Алфа рисърч“.
Събития с отрицателен обществен отзвук, които са повлияли на образа на правителството, са намаляването на средствата за издръжка на университетите, театрите и научни и културни институти с 56 %, проблемите с издаването на документите за самоличност - 53 %, и възприетата като лобистка отмяна на забраната за тютюнопушене на обществените места - 41%.
Като социолози изключително рядко наблюдаваме такава мобилизация на общественото мнение по отношение по казуса с „бедните съдийски роднини“, посочи Димитрова. Едва 2% смятат, че не трябва да се предприема нищо, след като сделките са оформени по изискванията на закона. 6% настояват за търсенето на отговорност от облагодетелстваните се лица, а 92% настояват да започне проверка на всички подобни случаи не само да бъде потърсена отговорност, но и да бъдат санкционирани всички такива случаи.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.