Георги Първанов: Подкрепям новите антикризисни мерки, държавният глава няма да бъде церемониалмайстор, искам работещи институции, а не показност
Няма политическа криза, но има криза на междуинституционалното общуване. Това каза президентът Георги Първанов вчера на среща с инициативния комитет по издигането му. Според справка на експертите му от 300 изказвания на мнозинството в парламента над 200 засягат в негативен аспект президента. В условията на криза необходимото и задължително условие за успешното прилагане на антикризисните мерки е взаимодействието между институциите, посочи Първанов. Той заяви, че нито веднъж не са си надскочили правомощията с вицепрезидента.
На въпросната среща президентът Първанов се обяви за повече президентски правомощия. Това стана, след като един от членовете на инициативния му комитет за втория президентски мандат - проф. Кръстьо Петков, призова да вървим към президентска република. Държавният глава се обяви против тази идея с аргумента, че е твърд привърженик на парламентарната република, но с условие: “Аз оставам твърд привърженик на идеята за парламентарно управление. Известни корекции в президентските правомощия обаче са необходими.“ Според него дописването на привилегии в президентската институция трябва да включва правото на законодателна инициатива и възможността президентското вето да не се преодолява с обикновено мнозинство.
На дадената по-късно близо двучасова пресконференция обаче президентът каза, че не иска повече правомощия и няма да предприеме нищо до края на мандата си.
"Нека да съдействаме за изпълнението на настоящите мерки, говоря за всеки един от нас. Въпросът е така да правим нещата, че да скъсим дистанцията в ЕС. Много отдавна апелирам към това", каза Първанов. Той посочи, че леко са надценени възможностите, които има по отделните мерки. "Ще се радвам, ако има опровержение на тази моя прогноза", заяви той. Бяха загубени осем месеца за ефективно противодействие на антикризисните процеси. По-голямата част от мерките бяха прокризисни, смята президентът. "Това са поскоро краткосрочен тип мерки и се опасявам, че няма да е далеч времето, може би лятото или най-късно есента, да се стигне до търсенето на нов пакет от мерки, които да бъдат още по-дълбоки и работещи", каза Първанов.
"Авторите на мотивите за моето отстраняване неточно - защото не мога да си представя, че е недобросъвестно - предават стенограмата относно характера на срещата. Има един миг, в който говоря в лично качество, защитавайки името на фамилията ми, това е точно едно изречение, след което допълвам, че после говоря институционално. Затова позоваването на чл. 2 от Конституцията е неуместно", обясни президентът във връзка с мотивите за неговото предсрочно отстраняване. Някой трябва да понесе отговорност за манипулацията - каза Първанов. В самите мотиви се подчертава институционалният характер на срещата. Във въпросния разговор не се засяга нито едно обстоятелство от личния живот на г-н Дянков. Огромната част от аргументите се намират в пресконференцията, проведена след обявеното от тях намерение да искат импийчмънт. Смятам, че това е малко постничко. Искам да обърна внимание, че моята вероломна дейност датира много отдавна. Многократно съм критикувал министри, инициативи, политика на предишните две правителства“, заяви Първанов.
В мотивите, които в сряда не бяха дискутирани кой знае колко, най-важното, целта на дебата и на самото искане за отстраняването, е да се определят границите на легитимното президентско говорене. Кое определя границите, мога ли да ползвам като образец на легитимно политическо говорене вчерашния парламентарен дебат" Той ли задава критериите за изисканост, стил и аргументираност на позициите" Мисля, че отидохме твърде далеч в огрубяването на политическия речник, което няма аналог в цялата 130-годишна история на българския парламентаризъм, заяви държавният глава.
„Единственото, което обединява новата "четири минус“ коалиция, е агресията и злобата срещу мен, смята президентът. Аз не съм забравил, че сам премиерът определи това обединение още през есента като коалиция на мразещите. Никой държавник, нито президент, нито премиер, нито който и да е, има право на изказвания, разделящи и подбуждащи към омраза. Законодателят го е записал като норма в Конституцията. Време е да се стреснем, да сложим край на това говорене с омраза. Защото това е път към хаоса", заяви Първанов.
"Още от момента на своя избор аз обявих своята департизация, без законът да го изисква, защото президентът не може да бъде член на редова партия. Аз не съм се клел във вярност по партийни форуми, а двойният стандарт отдясно е очевиден", каза Първанов и даде за пример неговия предшественик Петър Стоянов.
"Оставам верен да работя в рамките на отговорностите си. Ще се противопоставям на всеки опит за посегателство върху авторитета на институцията. Българският президент няма да бъде церемониалмайстор. Винаги съм бил за това държавният глава да не е силов, а силен със своята компетентност и разум. Българите няма да приемат амбицията на коалицията да поставят стъклен похлупак на държавния глава", каза Първанов.
"Трябва да седнем на една маса, аз съм отворен за диалог", заяви още президентът.
Ще ти дойде времето и ще те видим в раиран костюм..представям си те в него и повярвай ми много ще ти отива, както вътрешно така и външно. наред с теб ще бъдат и 40-те ти другари. Не се съмнявай.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.