Фелдшерите в България работят полулегално
Извършват нерегламентирани медицински дейности
Фелдшерите в България работят полулегално, защото извършват дейност, която не им е позволена в сега действащото законодателство, заявиха от Сдружението на фелдшерите. Те поискаха с промените в Закона за здравето да се направи така, че да им е позволено да извършват медицински дейности. По думите им и в момента в спешните центрове на страната работят предимно фелдшери, а не лекари.
Около 4000 фелдшери работят в България. От години обаче статутът им не е регламентиран. От една страна, те учат в медицинските университети с година повече от медицинските сестри. От друга страна, не получават необходимото образование, за да работят като лекари. Така на практика не е уточнено какви точно са техните правомощия, когато лекуват пациент.
По предложение на здравно министерство, гласувано на първо четене в здравната комисия на парламента, фелдшерите трябва да бъдат наричани лекарски асистенти и да имат правото да извършват определен вид изследвания, прегледи и профилактика. Няколко седмици по-късно на второ четене комисията променя текста, като отнема тези права на фелдшерите, обяснява председателят на съсловната организация Александър Александров. От сдружението са изпратили протестно писмо до Министерски съвет, до здравно министерство и до парламента, в което настояват да се увеличат правомощията на фелдшерите.
но са лишени да лекуват . Малките села в страната се обслужват от фелдшери
Фелдшерите могат да разбират повече от докторите , ама ние ЕКСРАСЕНСИТЕ сме по -добри и от лекарите , и от фелдшерите , даже и от медицинските сестри и санитарите.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.