Фалиралите фирми у нас ги плячкосват

12 ноември 2009 00:10   1 коментар   26709 прочита
Иван Куков
Иван Куков


Иван Куков

„Вие нямате конкуренти. Номер 1 сте в страната, нали?“, питам Иван Куков. И оттам тръгва разговорът за сивия сектор, кризата, националните интереси и предателства, банките и изхода. Директорът говори с леки паузи, но не обмисля дълго отговорите си, защото той просто разполага с тях. Имал е предостатъчно време да разкрие причините и следствията на процесите в икономиката. Защо нещо е започнало, накъде ще продължи, какво ще предизвика и как ще завърши. „Филкаб“ се свива в кризата, но това е неизбежно. Щом бюджетът предвижда намаление на БВП с 2 процента догодина, значи за нашата фирма то ще бъде 5-10. Кризата няма да свърши 2010 година. Наивно е да се надяваме, сигурен е Куков.

Ще има, и вече има, фирми, които фалират. У нас обаче фалитът е жесток - падналия го разграбват. В Европа и САЩ, когато някое дружество закъса здраво, друго го купува на сметка и бизнесът продължава. Тук се случва това, което ни е познато от приватизациите след 1989 година - чисто плячкосване. НАЙ-ГОЛЕМИЯТ КОНКУРЕНТ на българските фирми, които работят като европейски, е сивият сектор. В нашия бранш те са в гаражи и цехчета, произвеждат гамата на нашите продукти и дори ги предлагат под нашата марка, установил е директорът. Сивата икономика в страната заема огромен дял и има свое лоби. Разбира се, и в парламента. Не видяхте ли каква истерия настъпи, когато се предложи за обсъждане касовите апарати в търговската мрежа да се свържат онлайн с НАП! Колко много противници събра тази идея, в която няма нищо лошо. Светла икономика - богата държава. Но не, у нас доста хора печелят на тъмно и не искат това да спре. Какво, че сме хващали наши продукти - ментета? На кого да се оплачем? На прокуратурата? Че вижте оттам какви разкрития излизат наяве? Не, не можем да разчитаме на помощта на институциите. КРИЗАТА няма да се оттегли от България следващата година.

Този процес на оздравяване ще настъпи, когато отново започне да се инвестира. Ето, ние спечелихме обществена поръчка от НЕК, но през месец май ни уведомиха, че замразяват намеренията си за инвестиции поради липсата на пари. Днес всички дружества са с подобна на НЕК ситуация - оцеляват. Белене? Това е проект от национално значение. Знам, че най-после ще тръгне, не може да не тръгне. RWE се отказаха, но ще имаме нови кандидати и в това нямам съмнения. БАНКИТЕ ни кредитират с над 10 процента лихва, докато в Европа централите им оперират с 2-3 пъти по-ниски лихви. Вярно е, че като цяло кредитният рейтинг на държавата определя оскъпяването. Рейтингът се движи от способността на България да генерира доходи. Миналото правителство направи обаче една жестока за бизнеса грешка. Прехвърли 500 милиона лева в държавната Банка за инвестиции и развитие (БИР), а тя ги пренасочи към търговските банки. Те започнаха да предлагат парите при лихва 12-15 процента и така тази ценна помощ остана изгубена за бизнеса. А това са наши пари, натрупани от данъците, които сме платили. Нормално беше БИР да започне да работи с българските фирми и да предоставя нисколихвени заеми. Така и чуждестранните банки щяха да я последват в лихвите. Да, чуждестранните, тъй като ние нямаме българска банка. Дори Първа инвестиционна вече не е наша.

В европейските централи на нашите банки знаят, че там където има недобра икономика, лошо функционираща държава, могат да се правят спекулации и да се спечелят повече пари. Така че парите ни са в чужди търговски банки. Ние зависим от тях, въпреки че БНБ прави немалко в опитите си да спре спекулациите. Днес обаче търговските банки печелят заради високите лихви в пъти повече отколкото печелиха през 2008 година. Разбира се, има и финансови институции, които се държат нормално в този ненормален пазар. Няма да ги споменавам, за да не правя реклама. Общо взето обаче, СИТУАЦИЯТА Е ИНФАРКТНА. В нея ще загуби както този, който държи парите си на депозит, така и онзи, който е изтеглил скъп кредит. Разбира се, че ще загуби и вложителят въпреки високите лихви по депозитите. Ще се случи, защото ще бъде принуден след време да купува по-скъпи стоки, а парите спечелени от банковите лихви ще са по-малко от постъпването. Вярно е, че сега сме в дефлация, но тя скоро ще свърши. Причините са ясни. САЩ и Западна Европа наляха трилиони държавни пари в частни компании, изкупувайки дяловете им, за да ги спасят от фалити. Но неизбежна е и следващата стъпка, в която тези дялове отново ще станат частна собственост. Тази операция досега не беше позната на света, но тя е факт.

САЩ на практика пуснаха до 10 процента от БВП, за да рефинансират икономиката. Когато колелото се завърти обратно, връщането на държавните пари ще отиде в цените на стоките и услугите. И както винаги се случва, в края на краищата най-бедните и найгладните ще оберат негативите. Това, което става в Западна Европа и САЩ ще реагира при нас в доста по-големи стойности. БЪЛГАРИЯ може да омекоти удара, ако има повече държавност. Ако институциите приложат нормалния ред, който съществува в приетите закони. Сивата икономика да се превърне в нищожен дял. Който не работи по правилата да бъде изкаран от играта. Всички да бъдем равнопоставени субекти на пазара. Когато държавата се стабилизира, тоест, когато започне да печели толкова, колкото харчи, вече ще тръгнем да мислим за инвестиции и разгръщане. ГОЛЯМАТА ГРЕШКА Това, че не направихме навреме холдингова структура. С нея можехме да разграничим производството, търговията и инженеринговата дейност. Сега има преливане на средства от едно в друго и параметрите се размиват.

1 коментар
12 Ноември 2009 16:25 | Климент
Оценка:
-4
 (
12
 гласа)

"...Дори Първа инвестиционна вече не е наша."
Господинът се е объркал, все пак ПИБа е листвана и на борсата, а от там информацията е актуална и вярна:
http://kompanii.investor.bg/?cat=10&cid=1247.
Акционери в дружеството
Balkan Holidays Ltd
6.72%
Ивайло Мутафчиев
28.94%
Цеко Минев
28.94%
Рафаела Консултантс Лимитид
6.36%
Легнано Ентерпрайсис Лимитид
7.68%
Доменико Венчърс Лимитид
6.36%




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар