Европа се превръща в крепост: Нови правила в Германия от утре, затварят границите: Още 4 държави въвеждат ограничения, говори се и за извънредно положение
Германия възобновява контрола на всички 3800 км от границата си за шест месеца от понеделник, Швеция ще предложи на мигрантите 30 000 евро, за да се върнат у дома, а холандците налагат вид извънредно положение, така че правителството да e c развързани ръце в борбата с имиграцията. Cледващата седмица те ще поискат от Европейската комисия да ги освободи от политиката на Съюза за убежище и миграция.
От 2026 г. Швеция планира да увеличи обезщетението за доброволно напускане на мигрантите до 30 000 евро за тези, които нямат работа и не се интегрират, според Лудвиг Асплин от крайнодясната Шведски демократи. Паричният бонус е само една мярка в рамките на многобройните промени в закона за убежището, които правителството е приложило или все още планира, съобщава германската ARD. Шведското правителство иска да създаде изключително рестриктивна имиграционна система, следвайки примера на Дания. Датчаните също увеличиха бонуса за напускане, но ефектът е малък: 100 до 200 души повече напускат годишно.
Затваряне на границите
В Германия правителството на Олаф Шолц, след намушкането с нож на сирийски кандидат за убежище на фестивала в Солинген и успеха на крайнодясната AfD на изборите в Тюрингия и Саксония, реши да възстанови граничния контрол за шест месеца. Решението влиза в сила от понеделник, 16 септември.
Досега германската полиция контролираше границите с Полша, Чехия, Австрия и Швейцария, а сега контролът се разширява към още пет държави, а именно границите с Франция, Люксембург, Холандия, Белгия и Дания. Според Шенгенското споразумение държава членка може да въведе контрол само временно и при „извънредни обстоятелства“.
В резултат на проверките от октомври 2023 г. повече от 30 000 души са били върнати от границите на Германия, каза министърът на полицията Нанси Фесер. Това е допринесло за спад в броя на търсещите убежище с повече от една пета спрямо миналата година, твърди тя.
Нови правила на ЕС
Германия представя мерките си като временни и необходими до влизането в сила на новата европейска система за убежище. Външните граници на ЕС най-после трябва да бъдат цялостно защитени, а отговорността за бежанците в Европа – по-справедливо разпределена.
Въпреки че германците прилагат граничен контрол с Полша от октомври, „тясно координиран“ с поляците, Варшава протестира, твърдейки, че не са били информирани предварително за плановете на Германия, така че канцлерът Олаф Шолц разговаря по телефона с полския премиер Доналд Туск в петък.
Опасност за Шенген
В цяла Европа граничният контрол се затяга от десни или центристки правителства, които се опасяват от засилване на крайната десница. След терористичните атаки през 2015 г. Франция въведе отново граничния контрол – и до голяма степен го поддържа оттогава. От 2015 г. Дания отново контролира границите. Франция оправдава мерките с нарастващата заплаха от тероризъм и заплахата за вътрешната сигурност. Но контролът е проблем за превозвачите – само между Германия и Холандия пътуват около 100 000 камиона дневно.
Всеки час чакане на границата струва 100 евро за камион, предупреждават от логистичната кооперация TLN. Полша е твърда с бежанците, Италия строи първия приемен център за мигранти в Албания. Италия също обяви удължаване на граничния контрол със Словения поне до декември. Всичко това доведе до опасения дали ще се стигне до края на Шенген като такъв.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.