Европа дава пари за изкореняване на лозя

30 август 2010 00:10   9986 прочита

До 15 септември тази година лозарите и винопроизводителите у нас ще могат да кандидатстват по нова схема на ЕС за изкореняване на стари винени лозя. Право на финансова помощ по схемата имат само стопани, чиито масиви са засадени с винени сортове. След изкореняването им и получаване на субсидията те няма да могат да отглеждат отново винени лозя, а само десертни или друг вид земеделски култури върху определената площ. Мярката е част от общата селскостопанска политика на ЕС.

За “изкореняване на винени лозя” могат да кандидатстват собственици, арендатори или наематели на лозови насаждения, които са регистрирани като лозарско стопанство. То трябва да е с минимална площ от 1 декар и да е включено в системата за земеделските парцели.

Мярката стартира за първи път в България тази година и това е един от пазарните механизми на ЕС, чрез който Брюксел регулира сектора винопроизводство, заяви Калина Илиева - изп. директор на ДФЗ "Земеделие". Задължително условие е кандидатите да не са получавали досега пари по мярката “Преструктуриране на винени лозя”. Точно каква субсидия за декар изкоренено лозе ще получат ще зависи от това колко стопани ще подадат заявления.

Кирил Измиров е управител на винарска изба в Пловдивско. В стопанството отглеждат близо 600 дка млади винени лозя. Но имат и старо лозе. Той обаче съжалява, че новата мярка не е стартирала няколко години по-рано. Тогава в стопанството изкоренили 60 дка стари лозя. Ако знаели за престоящата мярка, щели да изчакат и да получат около 800 лева евросубсидия на декар.

ЕК не е посочила колко стари трябва да са винените лозя, които стопаните могат да изкоренят и срещу това да получат евросубсидии. Все пак има изискване за предходните 3 години лозарите да са произвеждали грозде и редовно да са го декларирали в Изпълнителната агенция по лозата и виното.

Стопаните в Пловдивско се отнасят двузначно към мярката за изкоревянето. От една страна, наистина има доста изоставени лозя, които са носители на зарази и болести. От друга страна обаче, ако бъдат подадени заявления за повече декари, чрез тази мярка ще се намали квотата на страната за произведено вино, което няма да се хареса особено на големите винопроизводители у нас.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар