Ето по колко ще взимат членовете на избирателните комисии за предсрочния вот
Централна избирателна комисия (ЦИК) определи месечните възнаграждения на членовете на районните и секционните избирателни комисии в страната и на наетите специалисти за изборите за Народно събрание в края на месеца.
Месечното възнаграждение на председателите на РИК за подготовка и произвеждане на изборите е 2300 лева. Заместник-председателите и секретарите ще получават по 2100 лева, а членовете – 1900 лева.
Еднократният бонус за членовете на РИК, които ще подготвят изборните материали, ще обучават секционните избирателни комисии и ще приемат протоколите е в размер на 400 лева. Отделно от тези суми, ще има и допълнително командировъчни за членовете на районните избирателни комисии, чиито постоянен или настоящ адрес е извън населеното място, където се провеждат заседанията на РИК.
За изборите на 27 октомври, членовете на РИК получават месечно възнаграждение от 7 септември 10 ноември, 14 дни включително след произвеждането на вота.
ЦИК определи и еднократно възнаграждение на членовете на Секционните избирателни комисии и ПСИК в страната. Председател на СИК ще получи 275 лева, заместник-председателите и секретарите по 255 лева, а членовете на СИК – 234 лева. За всички е предвиден бонус от 20 лева, ако участват в обучения.
Тези, които участват в подготовката на изборните помещения в деня за размисъл, ще получат по 15 лева, а ако представят протоколи и други изборни книжа в РИК и общинските администрации, възнаграждението им ще се увеличи с по 25 лева.
Месечните възнаграждения за специалистите към РИК са съответно – 1450 лева за експерт и 1050 лева за технически сътрудник. В деня след вота могат да бъдат привлечени сътрудници към РИК с възнаграждение не по-високо от 250 лева,пише глас.бг.
Припомняме, че секциите за гласуване от чужбина ще бъдат 710. Най-много в Турция, Великобритания и Германия. В Украйна, Ливан, Израел и Иран секции няма да има.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.