Експертът Тихомир Безлов
"Докато натискът върху съда беше по-висок заради случаи като Красьо или Сантиров, имаше значително по-малък брой освободени"
Във връзка с освобождаването на задържаните при акциите "Килърите" и "Всичко коз" Агенция "Фокус" разговаря с Тихомир Безлов - експерт от Центъра за изследване на демокрацията.
- Г-н Безлов, какъв е вашият коментар по повод решението на съда за освобождаване на задържаните при полицейските операции "Килърите" и "Всичко коз"?
- Не мога да коментирам по същество, защото не знам детайлите по конкретните два случая. Това, което ми прави впечатление, е, че в сравнение с преди една година и сега, като че ли има тенденция в нарастване на броя освободените лица. Говорим за тези мерки за неотклонение. Ако сравним броя на освободените лица преди три месеца, преди шест месеца и сега, прави впечатление, че броят на освободените лица сега като че ли рязко нарасна. Един внимателен количествен анализ на това какви са решенията през тази последна година ще отговори на въпроса дали това е просто впечатление или е някаква закономерност. Струва ми се, че случващото се е силно повлияно от политически фактори.
- На какво се дължи увеличеният брой на освободените от съда лица" Напоследък ставаме свидетели на все повече полицейски акции...
- Според мен полицейските акции са относително равномерно разпределени във времето. Вероятно в началото на една политическа промяна да има някакъв пик на активност, но след пет-шест месеца функциониране на една институция, свързана с изпълнителната власт, би трябвало отклоненията да не са големи. Причината е, че те имат ограничени ресурси и ограничения в капацитета. Въпрос на анализ е - трябва да се съберат данни и да се види има ли някакви пикове и какви са отклоненията във времето.
- Все пак на какво се дължи нарасналият брой на освободените в последно време" Като мотив на съда ли може да се определи единствено?
- Това, което имах предвид, е, че като че има промяна в нагласата на средния съдия. До момента, в който натискът върху съда беше по-висок заради случаи като Красьо или Сантиров или подобни инциденти през последната година, имаше значително по-малък брой освободени. В момента, в който премиерът взе открито да критикува съда след присъдата на Маргините, нещата като че ли се промениха .
- Какво означават негативните коментари веднага след решението" Оказва ли се по този начин натиск върху съда?
- Според мен има натиск и това е част от политическата игра в цял свят. Политиците винаги са се опитват да влияят независимо дали е Берлускони или О’Джей Симпсън. Друг е въпросът, че политическата култура в различните страни го прави по различен начин. Има развити демокрации, където съдът има голям авторитет и изказванията на политиците не предизвикват обществени симпатии и обратното " има страни, в които съдът има ниско доверие и тогава политиците успешно влияят. Има и такъв момент, че в много страни назначенията на съдиите се предопределят политически така, че когато му дойде времето съдиите отговарят с лоялност на тези, които ги назначават. Често съдиите са назначавани от предишното управление и това е гаранция срещу победилите. Винаги се вижда и един такъв политически контекст в критиките на съда.
- Премиерът Бойко Борисов определи като провокация решението на Апелативния съд и посочи, че трябва да има някаква промяна във Висшия съдебен съвет.
- Да, това беше една дискусия още в началото след победата на ГЕРБ " дали трябва ВСС да се смени и поводът беше случая Красьо. Аргументите против бяха, че това е правено прекалено често през последните 20 години. В този случай не беше направена такава стъпка, което породи много коментари, че ще се търси някакво развитие без крайности, без открит политически натиск, но очевидно нещата се променят, особено в последните три-четири месеца и ми се струва, че ще се стигне до някакъв опит за промяна във ВСС.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.