ЕК следи скандала с подслушването
Евродепутатът Ивайло Калфин: Проблемът е европейски, колегата му Ернст Щрасер: Казусът си е български, срам е, че го обсъждаме тук
Европейската комисия ще продължи да следи скандалите със специалните разузнавателни средства в България, стана ясно след дискусия в Европейския парламент в Страсбург късно във вторник. Евродепутати от различни политически сили обсъждаха дали това е вътрешен проблем, или европейски.
Българското законодателство отговаря на европейските изисквания за специалните разузнавателни средства, обяви в пленарната зала еврокомисарят по развитието Адрис Пиебалгс.
Отговорът беше очакван от евродепутата от ГЕРБ и Европейската народна партия Андрей Ковачев, който обяви, че това е част от предизборната кампания. В България започва предизборна кампания, тя се пренася от българската опозиция в Европейския парламент, без оглед на възможностите за дискредитиране на България, а с единствената цел - да се извлече политически дивидент, коментира Ковачев.
Проблемът обаче е европейски, смята евродепутатът от Коалиция за България и групата на социалистите в парламента Ивайло Калфин. Както можеше да се очаква, представителите на ГЕРБ много яростно с “Атака” се защитаваха. Основният проблем тук не е български, а европейски, принципен. В България наистина се нарушават основни европейски права, европейско законодателство, коментира той.
Въпреки че българските закони защитават личните права при използването на СРС, Еврокомисията ще продължи да следи случая, увери еврокомисарят по развитие Адрис Пиебалгс.
Евродепутатът от Европейската народна партия Ернст Щрасер, който е бивш вътрешен министър на Австрия, обяви, че не е съгласен с разглеждането на този проблем в парламента, тъй като той е български. Смятам, че тази дискусия е срам за парламента, защото, ако трябва да обсъждаме нещо, то трябва да се основава на факти. Ако има факти, те трябва да отидат в комисията по граждански права или да поискаме Комисията да направи изявление. Смятам, че тази дискусия беше започната от социалистическата партия и от някои либерали, за да повлияе на климата в България. Това е български въпрос и трябва да бъде обсъждан в България. Ако има някакви факти, те трябва да бъдат представени пред парламентарната комисия или Европейската комисия, заяви Щрасер.
Дали проблемът е европейски, или български ще стане ясно в близките месеци. Засега Европейската комисия не смята, че има нарушаване на закона, когато се използват СРС.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.