Ежедневно се справяме с казуси, все още нерегламентирани в Закона за горите
Интервю с директора на Югозападно държавно горско предприятие Ал. Йолев
Александър Йолев е роден на 18 август 1956 г. в София. През 1984 г. завършва Висшия лесотехнически институт, специалност "Горско стопанство". През 1985-1986 г. е началник-участък в Горско стопанство - Средногорие. От 1986 до 1988 г. е инспектор по горско стопанство и ландшафт в РИОПС - София.
Две години е секретар на БЗНС на община Средец, София. От 1991 до 1995 г. е директор на Горско стопанство - Пирдоп. През 1996-1999 г. е управител на фирма за реставрация на мебели. Една година е изпълнителен директор на "Озеленяване" ЕАД - София. Началник на Регионалното управление на горите - София е в периода 19.10.2000 г. - 13.07.2001 г. и през 2005 г., като през годините 2001-2005 е на частна лесовъдска практика. През 2006-2008 г. работи като ръководител на разсадниково производство в Държавно лесничейство - Варна.
Впоследствие се занимава с частна лесовъдска дейност, а след 2010 г. е старши експерт в Общинско предприятие "Озеленяване" - Варна. През пролетта на тази година той оглави новата структура на Министерство на земеделието - Югозападно държавно горско предприятие, чието седалище е в Благоевград. Владее английски и руски. Женен, с четири деца. За работата на звеното, идеите за развитието му и проблемите в сектора Ал. Йолев разказа в интервю за "Струма".
- Г-н Йолев, на какъв етап от работата си сте, докъде стигна въвеждането на новата структура?
- На този етап е сформирано Централното управление на Югозападно държавно предприятие. В него работят седемнадесет специалисти във всички области на горското стопанство. Истината е, че трудно се работи, след като не са излезнали всички наредби към новия Закон за горите. Стараем се да не се нарушавава процесът на работа на стопанствата, независимо от ежедневните казуси, които възникват в процеса на работа.
- Има ли опити на директорите на горските стопанства за противопоставяне на работата Ви, да се опитват сами да вземат решения на своя глава и да не се подчиняват?
- Да, нормално е да има и аз съм очаквал тази рекция. В някои от случаите, когато става въпрос за нарушения, съм взел адекватни мерки за отстраняването на нарушенията и предотвратяването им в бъдеще. Но има и случаи, когато след взаимен диалог сме намирали разумни решения за възникналите проблеми.
- Какво заварихте в лесничействата в Югозапада по отношение на икономическото и ръководното състояние?
- Към 07.07.2011 г., датата на преобразуването от тридесет и седем стопанства, седем стопанства бяха с отрицателен финансов резултат. От датата на преобразуване ежемесечно се прави анализ на финансовото състояние на поделенията и при тези, при които се констатира влошаване, се прави програма с оздравителни мерки.
- Кои са най-проблемните стопанства и съответно какви мерки сте взели, за да ги стабилизирате?
- В най-проблемните стопанства ТП "ДГС-Дупница", ТП "ДЛС-Осогово", ТП "ДГС-Белово", изпратих комплексни проверки от ЮЗДП, за да се констатират проблемните зони и да се дадат съответните предписания за подобряване на работата на стопанствата. В резултат на тези проверки се смениха директорите на: ТП "ДГС-Дупница" - инж. В. Борисов - нанесъл щети на стопанството за 12 хил. лв.; ТП "ДЛС-Осогово" - инж. А. Миленков, който е извършил нарушения и е създал предпоставки за уронване доброто име на предприятието.
Едно от нарушенията му е продажбата на дървесина на определни фирми на по-ниски цени от продажните, с което е нанесъл щета на държавата и предприятието в размер на 97,5 хил. лв. от такси за ползване на дървесина; ТП "ДГС-Белово" - инж. М. Златев, който при връщането на държавните гори от община Белово на ДГС - Белово на 24.02.2011 г. не е издал заповед за приемане на наличните количества дървесина, добити от фирмите. Липсва и протокол за приемане и предаване, въз основа на който да се заприходи материалът, който е 841,05 куб.м и възлиза на стойност 20 146,87 лв., същият е продаден на фирми без процедури.
- Какви са идеите Ви за развитие на Югозападно държавно предприятие?
- Известно е, че в Югозападното предприятие разполага с една от най-качествената дървесина в България, която при професионализъм и добри мениджърски качества от страна на директорите на поделенията, е ресурс за добро икономическо развитие на отрасъла. В момента подбирам най-добрите специалисти, с които да разработим нова визия на горския сектор, което най-вероятно ще започне да се осъществява от 2012 г.
- 64 фирми от горския сектор се оплакаха, че от два месеца не работят, уволняват служители и че действате корупционно - не им се пускат обекти и са принудени да спрат работа, действа се избирателно и се дават обекти само на определени фирми. Как ще коментирате това?
- За да бъдем точни, фирмите са 36 и изложеното от тях не отговаря на истината, същите ще получат отговор по надлежния ред. Изпратил съм отговор до министър-председателя и омбудсмана на Република България.
Считано от 12.08.2011 г., процедурите за продажба на добитата дървесина се осъществяват съгласно дадени указания от министъра на земеделието и храните, което гарантира публичност и прозрачност при провеждането им. Считам, че с така създадената организация на производствения процес ЮЗДП ДП е в състояние да осигури работа за всички фирми, желаещи да добиват и закупуват дървесина след класиране в проведените процедури.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.