Дъщеря на бивш зам. министър с най-много агропари от ЕС
Димитър Пейчев
Галина Димитрова Пейчева-Митева, 27-годишната дъщеря на Димитър Пейчев, зам. министър на земеделието на България до юли 2009 г., който отговаряше за средствата от ЕС, е получила 700 000 евро помощи от Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС за миналата година. Това е разкрила датската неправителствена организация „Farmsubsidy“ в Брюксел, цитирана от влиятелното европейско издание EUobserver.
Пейчева-Митева притежава редица търговски дружества, в част от които дялове имат и родителите й, но е взела парите от ЕС като частно лице, което я прави най-големият индивидуален бенефициент по ОСП в България.
Коментирайки случая на Пейчева-Митева, представител на ЕК заяви: „С този случай ще се заемат българските власти или ОЛАФ. Ако тя притежава земя, може да няма нищо нередно в този случай. В случая проблемът е конфликтът на интереси, заради заемания пост от баща й.“
Друг интересен случай е с великотърновския бизнесмен Младен Милков, получил през 2009 г. 2 261 137 лева като земеделска помощ за фирмата му „Спринк“ ЕООД, показват данните. През февруари 2010 г. Милков бе арестуван по обвинение в крупно източване на ДДС от държавния бюджет. В килия бе затворена и неговата съпруга, която се обеси в първата нощ на ареста. Разследването във Велико Търново продължава.
Българските медии обявиха преди дни, че най-големият получател чрез фирма на земеделска помощ в България през 2009 г. е пловдивският бизнесмен Георги Цанков - 4 726 282 лева. По-внимателният анализ на данните показва, че г-н Цанков е всъщност втори. Причината е, че ЕТ „Агро - Светлозар Дичевски“, която държи третото място в топ 10 на най-големите получатели на земеделски помощи, всъщност е свързана с фирмата на четвърта позиция - "Сортови семена Вардим“ ЕАД.
Според търговския регистър и двете компании се контролират от варненския бизнесмен Светлозар Дичевски. ЕТ "Агро - Светлозар Дичевски“ е получила 4 536 773 лева, а "Сортови семена Вардим“ ЕАД - 3 448 019 лева. Или общо 7 984 792 лева.
Държавен фонд "Земеделие“ (ДФЗ), който е създаден, за да управлява и разпределя агросубсидиите за България от ЕС, е дал сам на себе си помощ от 1 585 395 лева - неясно защо по програмата за развитие на селските райони.
Щедра европейска помощ за земеделие в размер 1 527 488 лева е получила и друга държавна структура - Национална служба за съвети в земеделието. И тази базирана в столицата структура е получила парите по програмата за развитие на селските райони. Така фонд "Земеделие“ и тази служба се оказват най-големите бенефициенти на земеделска помощ в София.
Детайлите станаха известни след като група журналисти и компютърни специалисти от „Farmsubsidy“ направиха щателно проучване на уебсайтовете на 27-те страни членки на ЕС през последните два дни.
Проучването се провежда редовно, след като през 2008 г. директива на ЕС принуди правителствата да публикуват кой получава отпусканите селскостопански помощи в размер на 55 млрд. евро.
Други странни бенефициенти на европейски агропомощи са шведски клуб за свирене на акордеон, който е получил 59 585 евро от ОСП, датски билярдни клубове - 31 515 евро, училище в Естония - 44 884 евро, кънки клуб в Холандия - 162 444 евро , холандски аматьорски футболен клуб, получил 354 567 евро.
„Ако се вгледате внимателно в текста, ОСП включва също пари за развитие. Но в момент, когато текат сериозни дебати за бъдещето на политиката, трябва да се запитаме дали парите за селското стопанство трябва наистина да отиват за музикални клубове и летищата“, казва датски журналист пред EUobserver.
Неправителствената организация се е натъкнала и на случаи с хора, които са починали, след като са били одобрени за бенефициенти. Плащания по агропрограмата са направени към двама стогодишни шведи, които сега са мъртви, както и към 14-годишно шведско дете.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.