Държавници от областни администрации обявяват доходите на близките си за "служебна тайна"
Цв. Маркова
Изказване на шефката на ДКСИ Цвета Маркова
Значително е намалял нерегламентираният достъп до класифицирана информация през миналата година, сочат сочат данните на годишния доклад на Държавната комисия по сигурността на информацията /ДКСИ/ за 2010 г.
ДКСИ и ДАНС са издали сертификати на значително по-малко лица за най-високите нива на секретност с цел опазване на класифицираната информация, съобщи председателят на ДКСИ Цвета Маркова.
Случаите на нерегламентиран достъп до класифицирана информация са намалели от 35 за 2009 г. на 26 за т.г., подчерта Цвета Маркова. "Няма нито един изгубен документ с ниво строго секретно, случаите са на неправилно класифициране, обработване на класифицирана информация на компютри, на които се работи и с интернет. От тях не са настъпили вреди. Много чести са случите, когато към момента на отнемане на достъпа лицето е имало образуване предварително производство. Впоследствие, когато е обжалвало пред ДКСИ, производството е било прекратено или лицето е било оправдано. Имахме случай с лице от Министерство на отбраната с две оправдателни присъди”, отчете Маркова.
След подписването на споразумение, ДКСИ и ДАНС, който упражнява текущия контрол, са приели политика на намаляване броя на лицата с достъп до класифицирана информация, като мярка за превенция и опазване на информацията. Така през миналата година значително е намалял и броят на издадените сертификати за достъп до най-високите нива секретна информация. С 35% са намалели сертификатите с ниво "Евро топ сикрет”.
От издадените общо 22 000 разрешения за достъп до класифицирана информация в цялата страна през 2010 г. има 12 000 прекратявания заради преместване на лицата на друга работа, но и 43 отнемания на достъп и 36 отказа, които са заради неправомерни действия на лицата, които се изразяват в несъответствие на стандарта на живот с доходите, неподходящи контакти, повдигане на обвинение. Маркова коментира, че "така правим извода, че ДАНС, които проучват всички български граждани, са създали много добра организация и лицата, предлагани за издаване на разрешения, отговарят на законовите изисквания”.
Шефката на ДКСИ съобщи и за парадоксални случаи, установени от комисията, служители на няколко областни администрации обявяват доходите на своите роднини и близки за “служебна тайна”, за да избегнат тяхното деклариране. Маркова не пожела да съобщи в кои администрации най-често се наблюдават такива случаи. Тя уточни единствено, че през миналата година е имало масови опити на чиновници в различни ведомства неправомерно да обявяват дадена информация за служебна тайна.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.