Държавата може да поеме до 90% от санирането на панелните сгради

13 ноември 2009 00:18   4736 прочита
Нона Караджова
Нона Караджова


Нона Караджова

За тази цел ще използва около милиард евро от продажба на парникови газове

Обмисля се схема, по която държавата да поеме до 90 на сто от необходимите средства за санирането на панелни сгради, като средствата за това ще дойдат от планираната търговия на парникови газове, които България има право да продаде на други страни по механизма за зелени инвестиции от Протокола от Киото. Това съобщи вчера министърът на околната среда и водите Нона Караджова, отчитайки стоте дни работа на ръководеното от нея ведомство.

Страната ни разполага с около 200 хиляди предписани емисионни въглеродни единици, които може да продаде извън предоставените й количества за разпределяне на предприятията по националния план за парниковите квоти и резерва за нови инсталации, обясни зам.министър Евдокия Манева. Схемата за продажба на цялото количество ще е ясна до 2-3 месеца, след което вече ще се проведат преговори с държави, които имат интерес да закупят квотите. Досега интерес е проявявала Япония, възможна е появата и на други купувачи, но в момента на пазара на въглеродни газове има затишие.

Заради това и страната ни може да получи помалко от планираните около 1 млрд. евро, каза Караджова. Тя обаче не пожела да се ангажира със срок за реализация на парниковата сделка. Отсега не може да се каже и кога ще стартира схемата за подпомагане на собствениците на панелни жилища при въвеждането на енергоефективни мерки, за да се намали потреблението на енергия и оттам да падне общото излъчване на вредните газове.

Разглеждат се няколко варианта за разпределяне на приходите от парниковата търговия, които няма да отидат само за панелки, но и за възобновяеми енергийни проекти. Едната възможност е парите от СО2 - квотите да постъпят в Националния доверителен екофонд и през него да се подпомагат мерките за саниране. Другата е да се разработи схема през банки, които ще се изберат с конкурс, и на принципа на кредитирането да получат държавната помощ. В момента няколко банки работят по подобна схема, отпускайки кредити за смяна на дограма или външна изолация на жилищата, след което на заемополучателя му се приспада минимален процент от общия кредит, който се погасява от енергийни фондове. Според Караджова в бъдещата схема самоучастието на собствениците, които искат да си санират сградите, ще е сведено до 10 процента от общата сума за прилагането на енергоефективните мерки. Така много от хората вече ще намерят начини да се сдружат и да санират цялата сграда, а не само отделни апартаменти.

Тъй като обаче в повечето стари панелки някои от собственици вече са взели енергоефективни мерки, а други не, ще се наложи оценка от фирма, която и да уточни каква част от самоучастието да се разпредели между отделните собственици на жилища, коментират експерти.

Преди десетина дни министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев изчисли, че с парите от парниковите газове може да се финансира санирането на 720 хиляди панелни жилища. Общо панелните сгради в България са около 100 хиляди.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар