Дунав заплашва да прелее във Виена, Австрия мобилизира спешно 1000 войници
Циклонът Борис вече причини хаос в Централна Европа и властите са в повишена готовност.
Това явление донесе обилен снеговалеж в планинските курорти в Австрия и Италия.
Очаква се ефектите му да се усетят в други европейски страни през следващите дни.
В Румъния метеоролозите издадоха оранжеви предупреждения за дъжд и наводнения, прогнозирайки екстремно време през следващите два дни. Очакват се интензивни валежи с опасност от наводнения и ниски температури.
В Италия туристите бяха изненадани от слой сняг от около 30 сантиметра, докато в Австрия имаше още повече сняг. В Чехия и Полша циклонът носи проливни дъждове с водни натрупвания, които могат да достигнат до 400 литра на квадратен метър. Властите се опасяват, че наводненията могат да съперничат на опустошителните наводнения от 1997 г.
На населението се препоръчва да следва инструкциите на местните власти и да се подготви за екстремни метеорологични условия, които могат сериозно да засегнат инфраструктурата и общностите в засегнатите райони, съобщават румънските медии.
Австрийските власти са мобилизирали и 1000 войници в случай, че Дунав наводни Виена.
Циклонът се движи на север, североизток, ще се задържи за известно време в Източна Европа, след което ще се обърне на запад. Тази ситуация обикновено води до проливни дъждове с катастрофални размери, каза Томаш Хрдинка, хидролог в изследователския институт TGM.
Циклонът Борис, система с висок интензитет и ниско налягане, беше едно от най-значимите метеорологични явления, ударили регионите близо до Индийския океан. Създаден в началото на сезона на циклоните, Борис демонстрира силата и опустошителното въздействие на тропическите циклони върху уязвимите общности.
Циклонът Борис се формира в тропическия район на Индийския океан, първоначално като зона с ниско налягане. Благоприятните условия, като високи температури на океанската вода и благоприятни ветрове, спомогнаха за неговото засилване, превръщайки го в мощен циклон.
Пътят му включваше преминаване през няколко острова и крайбрежни региони, предизвиквайки безпокойство и подготовка за спешна намеса в засегнатите райони.
Изправени пред циклон от такъв мащаб, местните и международни власти мобилизираха ресурси за справяне с извънредната ситуация. Кампаниите за информиране и ранно предупреждение бяха ключови за подготовката на населението и намаляването на рисковете.
След преминаването на циклона бяха проведени спасителни и възстановителни операции, за да се помогне на засегнатите общности да се възстановят. Освен това хуманитарни организации и международни агенции предоставиха помощ и ресурси в подкрепа на усилията за възстановяване.
Конкретно Хърватия не премина толкова трудно, колкото централата на Европа, каза главният директор на DHMZ Иван Гутлер пред 24sata. Той разкри, че в неделя се очакват продължителни обилни валежи.
- Трябва да внимавате с вятъра, бурята и северните течения. В Хърватия ще има значителни валежи, но нищо тревожно. Ние следим много повече какво се случва в Централна Европа, където наистина има екстремни количества валежи, така че това ще увеличи натиска върху нашите реки, особено Дунав - каза ръководителят на DHMZ.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.