Драконови мерки срешу рекламата на тютюневи изделия
От 2013 г. забраняват пушенето и в BG филми и тв предавания, свалят цигарите от витрините на магазини и лавки
От 2013 г. в BG филмите и тв предаванията вече няма да се пуши, предвижда проект на Национална програма за ограничаване на тютюнопушенето в България за 2011-2015 г. на Министерство на здравеопазването /МЗ/. За да влезе в сила забраната, програмата трябва да бъде одобрена от Министерски съвет.
Предвижда се още въвеждане на забрана за слагането на допълнителни съставки за подобряване на аромата и вкуса на цигарите, са част от мерките на Министерството на здравеопазването за ограничаване на рекламата и популяризирането на тютюневите изделия. Като част от борбата с вредния навик от следващата година се забранява производството на играчки, предмети, закуски и лакомства във формата на цигари или други тютюневи изделия.
Спират се всички форми на пряка и непряка реклама на тютюневите изделия. Например - излагане на цигари или други подобни изделия, както и техни изображения в магазините и лавките. В плана се предвижда тютюневите изделия да започнат да се продават само в специализирани магазини. Производителите на цигари пък ще трябва да отчитат какви средства дават за реклама пред обществото, освен това няма да могат да спонсорират социални дейности.
През 2012 г. ще се изготви и законодателството за въвеждане на пълната забрана за пушене на закрити обществени места. Целта е така да се намали и пасивното пушене. В плана за ограничаване на тютюнопушенето се предвижда и задържането на високи цени на цигарите у нас, както и редица дейности за популяризиране на вредата от тях за здравето на хората.
От МЗ напомнят, че тютюнопушенето е много вредно и причинява ?социалнозначими заболявания?, повече отколкото алкохолът, нелегалната дрога, кръвното налягане, затлъстяването или повишеният холестерол. Употребата на тютюн е сред основните фактори за развитието на рак, белодробни и сърдечносъдови заболявания. Причината за това е, че в цигарите се съдържат над 8400 химически вещества, 69 от които са канцерогенни.
Ако българите се откажат от цигарата, ще намалят риска да се разболеят от над 25 заболявания, ще подобрят финансовото си състояние и ще облекчат здравната система. Съгласно оценките на Световната банка цената, която плаща здравната система за здравните последствия от употребата на тютюневи изделия, съставлява между 0,1% и 1,1% от брутния вътрешен продукт в различните страни, коментират от МЗ.
Новите правила за забрана на пушенето на закрити обществени места влязоха в сила от 19 декември м.г. Според изискванията пушене в закрити обществени места като ресторанти, питейни заведения, барове, хотели, гари, летища, транспортни средства, офиси, училища се допуска само ако има обособени помещения, които са изолирани с въздухонепроницаеми стени и плътно затварящи се врати.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.