Доклад на Световната банка за условията за стопанска дейност

13 юли 2011 00:14   1 коментар   5324 прочита

Тежките бюрократични процедури пращат България от 44-то на 51-во място

Още един успех на кабинета - административната реформа, получи критики от Брюксел. Според Еврокомисията реформата се фокусира главно върху съкращаване на щатове и няма да подобри в достатъчна степен нито работата на чиновниците, нито бизнес средата.

Тежките бюрократични процедури остават и унищожават ефекта от ниските данъци в България. Това е записано в оценката на Еврокомисията за Конвергентна програма за 201-2014 г. и Националната програма за реформи, изготвени от България.

Докато съкращава щатове, правителството не прави достатъчно да отстрани други тежки проблеми в работата на администрацията, считат евроекспертите. Като такива се изтъкват липсата на стабилност в администрацията, наличието на политически зависимости на чиновниците, отсъствието на мерки за повишаване на знанията и уменията им. Не е достатъчно ефективна и борбата с корупцията в средите на регулаторните органи и институциите, свързани със защита на конкуренцията. Това оказва негативен ефект както върху общото икономическо и социално развитие на държавата, така и върху усвояването на еврофондовете, пише в оценката.

На фона на неефективна съдебна система важни контролни органи са с недостатъчен капацитет и не успяват да извършват ефективен контрол. Като конкретни примери Еврокомисията сочи Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и Агенцията за обществени поръчки (АОП). През 2009 г. АДФИ е извършила последващ контрол на едва 12% от обявените обществени поръчки, при това без да следва модел за оценка на риска, а АОП не може да проследява отправените препоръки при предварителния контрол. Вътрешните процедури, одобрявани от различните институции при обществените поръчки, затрудняват установяването на конфликт на интереси, а предвидените санкции нямат достатъчен превантивен ефект.

В тези условия българската икономика не създава най-добрата среда за инвестиране въпреки ниските данъци, счита Еврокомисията. Събираните от институциите административни такси остават високи, а разрешителните процедури са сложни.

Така според доклад на Световната банка за условията за стопанска дейност положението на България се влошава и от 44-то място през 2010 г. тя пада на 51-во през 2011 г., уточнява “Сега”.

Така според доклад на Световната банка за условията за стопанска дейност положението на България се влошава и от 44-то място през 2010 г. тя пада на 51-во през 2011 г.2639

Критиките на Еврокомисията идват на фона на упреци към кабинета у нас, че разходите за администрация продължават да са високи, а цели сектори като МВР остават нереформирани. Институциите бавят и обещаното преразглеждане на таксите за бизнеса, които следва да покриват само разходите по съответната административна услуга. Бавят се и десетки мерки по облекчаване на административни процедури, заложени в плана за административна реформа. /БГНЕС.

Така според доклад на Световната банка за условията за стопанска дейност положението на България се влошава и от 44-то място през 2010 г. тя пада на 51-во през 2011 г.

1 коментар
13 Юли 2011 07:06 | ---
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Този, който е качил този материал в интернет явно е спал като го е писал. Дали днес ще прочете писаниците си?!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар