"Дойче Веле": Пищни балове в най-бедната страна в ЕС

03 юни 2010 00:18   6 коментара   4750 прочита

1/5 от населението на България живее под границата на бедността, но за абитуриентска рокля дават по три учителски заплати

В най-бедната страна от ЕС една от улиците пред гимназия в София се оказва прекалено тясна, за да побере всички луксозни автомобили.

Ромският оркестър свири, а превъзбудените абитуриенти изброяват годините в училище от първи до 12-и клас. Тази картина на завършващи училище млади хора може да се види навсякъде в България, коментира в свой репортаж „Дойче Веле“.

Независимо от икономическата криза, абитуриентите пристигат на бала си с лимузини и джипове. И ако семейството не разполага с такава кола, то я взема под наем.

Една пета от населението в България живее под границата на бедността, но за абитуриентите се купува само най-скъпото. На практика всички желания на 18-годишните се изпълняват. Абитуриентът бива глезен с най-голямата кола, с най-добрия ресторант, най-новия хотел и най-екстравагантните дрехи. За някои се организират дори екскурзии в съседните Турция и Гърция.

Родителите се бъркат дълбоко в джоба, макар да са заплашени от безработица. Някои майки признават, че са дали 2000 лева за рокля и аксесоари. Сумата е равна на три учителски заплати в държавните училища.

Празничният маратон започва по обедно време у дома. Кайо, който е абитуриент от София, празнува дори два пъти: първо с роднини, после с приятели. И докато гостите си похапват от луксозно наредената шведска маса със сандвичета и сладкиши, Кайо се приготвя за бала. За пръв път в живота си момчето облича елегантен костюм. И всички се чудят колко мъжествен изглежда Кайо изведнъж.

Време е да се направят снимки и да се доведе съученичката, която ще бъде дамата на Кайо за абитуриентската вечер. До дома й, където също има парти, младежът пътува с колата на чичо си - американският джип е украсен с цветни балони.

Срещата с останалите абитуриенти е на паркинга на един супермаркет, където идва и класната им. Автомобилното шествие се отправя към гимназията и предизвиква навсякъде задръствания. „Човек само веднъж е абитуриент“ - гласи девизът, който оправдава всички разходи. С двестата лева, давани за самата абитуриентска вечер, пенсионерите в България живеят цял месец.

И въпреки икономическата криза се стига до още по-големи крайности - дори 6-годишни момиченца се обличат като „абитуриентки“, за да отпразнуват с родителите си завършването на детската градина в резервиран специално за случая ресторант.

Същинският абитуриентски празник започва вечерта със снимки в двора на училището, където се носят уханията на скъпи парфюми. След това автомобилната колона се отправя към ресторанта, където младите хора могат да се забавляват найпосле без родителите си. Облечените в западни дрехи абитуриенти са магнетично привлечени от ориенталския кючек.

Рано сутринта, след бурна нощ в дискотеката, те щурмуват входа на училището. Мнозина все още не знаят накъде да поемат - шансовете за образование и работа не са никак розови...

6 коментара
03 Юни 2010 07:19 | bg
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

евала братя българи...това е истината,взимаите заеми да угаждате на децата си,за което те после пре-скъпо ще ви се отблагодарят...може би не,но със сигурност този мастрав дето ще го направите след 6 месеца ще е запомнен само от снимките които сте направили!!два примера....-племеника ми беше толко скромен абитурент,че чак не се забелязваше,не поради безпаричие ,а заради това ,да не е като другите.другият пример....-познат взе заем 10000лв да угоди на щерка си,ипак няма благодарност ,а тои още плаща...грандоманията на българите няма граници,за това иде реч..дали са в непал или в някое село на бг,или в град.после се яде боб и картофи,ама да не видят колко сме добре,..за момента де!!?


03 Юни 2010 09:35 | една жена
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

човека отгоре е много прав. Наистина се теглят заеми за тоалети, а после какво....Но затова и родителите имат вина, не само децата. Защо трябва да им се угажда толкова. Но все пак сме в България, какво ще кажат другите.Така ще бъде докато се съобразяваме с другите. Има толкова много да се коментира по тази тема, че няма да ни стигне времето затова оставям и някои друг да напише нещо.


03 Юни 2010 11:15 | ккк
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Абитуриенската вечер е един ненужен ритуал ,който обслужва чисто търговски и учиталски интереси .Едните трупат печалби ,а другите си поживяват някой ден покрай учениците .Средното образувание няма тази стойност каквото беше преди 20 години и заради това дали си заслужава да се харчат баснословни суми поради каето сума семейства се превръщат в длъжници за дълго време. Считам ,че трябва да се правят по скромни вечери с които само да се подчертае завършването на един етап от живота


03 Юни 2010 14:08 | Tormentor
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Такова си е мисленето на българина, може да няма 5 лева в джоба, но трябва да се покаже със скъпи коли, дрехи и други скъпи дрънкулки и да се тупа в гърдите : "Булгар, булгар". Едно завършване на средно образование се превръща в парад на суетата и показността все едно са завършили не някоя провинциална гимназия, а Сорбоната !


03 Юни 2010 19:17 | Нека
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Лошо няма. Някои хора печелят от суетата на други хора :) В тази криза баловете са малка финансова инжекция за фирмите предлагащи услуги. Или иначе казано - едни пари се наливат в икономиката. И все пак беше много по-скромно от предишни години.


04 Юни 2010 10:06 | До Нека
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

Наливат се от джоб в джоб,без данъци,за жалост...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар