До една трета от парите на Сребърния фонд да се инвестират в ДЦК

23 март 2012 00:20   2373 прочита
Тристранният съвет
Тристранният съвет


Тристранният съвет

Лидерът на КТ “Подкрепа” Константин Тренчев: Познавайки психопрофила на Дянков, сме силно скептични за исканите от него промени, дори в Буркина Фасо нямаше да оцелее като министър

Средствата от Сребърния фонд ще могат да се използват за плащане на пенсии през 2028 или 2029 година. Около това становище се обединиха вчера социалните партньори по време на заседанието на Съвета за тристранно сътрудничество. Според сегашното законодателство парите могат да се използват най-рано през 2018 година.

По думите на лидера на КНСБ Пламен Димитров решението е взето заради промените в демографията на страната и осигуряването на възможност за по-добра доходност на парите във фонда.

След срещата стана ясно още, че до 30% от средствата в Сребърния фонд ще могат да се инвестират в български държавни ценни книжа. В първоначалната идея за промени в закона беше записано, че до 70% от фонда ще могат да се инвестират в български държавни ценни книжа.

Финансовото министерство коригира предложението си за промяна в управлението на парите от фонда за подпомагане на държавната пенсионна система, известен като Сребърния фонд, и вместо до 70% от средствата му да се инвестират в държавни ценни книжа, предлага максималият размер да е до 30%, съобщи вчера финансовият министър Симеон Дянков часове преди Тристранният съвет да обсъди предлаганите промени в закона за фонда.

Дянков обясни последната промяна с това, че експертите на министерството са се вслушали във възраженията на партньорите от тристранката и икономистите, че заложеният процент е прекалено висок и на практика обезкървява фискалния резерв, част от който е и Сребърният фонд.

Тристранката не изглади противоречивите оценки към предложението на финансовото министерство за активно управление на парите от Сребърния фонд.

КНСБ подкрепя под условие предложението на министерството, КТ “Подкрепа” са по-скоро скептични. БСК са категорично против, а от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) са за въвеждането им.

“Инвестициите в ДЦК трябва да бъде лимитирани до процент, който да е разумен - например до 50%, с изричното условие тези пари да останат в българската икономика и с тях да не се плащат задължения на страната навън”, заяви преди заседанието президентът на КНСБ Пламен Димитров. “Казваме “да” на известна либерализация, но под условие, че парите остават в нашата икономика”, обясни той.

“Има логични аргументи, че някои неща от това, което се предлага, са правилни. Има и много контрааргументи”, призна президентът на КТ “Подкрепа” Константин Тренчев, но допълни по адрес на министър Дянков: “Познавайки психопрофила на човека, който предлага тези промени, ние сме силно скептични, защото за времето, за което той управлява, той направи неща, за които и в Буркина Фасо нямаше да оцелее като финансов министър”.

Все пак от синдиката искат да чуят последното предложение на финансовото министерство. “Мен ме притесняват нещата в общия контекст на този човек”, каза още Тренчев.

Председателят на АИКБ Васил Велев защити промените, свързани със Сребърния фонд.

“Предлаганите промени в Сребърния фонд са по инициатива на Тристранния съвет. Това беше една от 60-те антикризисни мерки, по които тогава имаше съгласие на всичките 8 социални партньори - 6 работодателски организации и 2 синдиката”, припомни той.

“С предлаганите промени се цели един много по-консервативен и безрисков профил на Сребърния фонд, намаляват се лимитите за инвестиции в акции и се увеличават инвестициите в облигации. Отпада ограничението за инвестиции в страната. България е единствената страна със Сребърен фонд, който има забрана да инвестира в местни финансови инструменти. Няма друг такъв случай, нито в ЕС, нито в света”, каза още Велев.

“Ние считаме, че това нелепо ограничение трябва категорично да отпадне и по този начин ще се създадат повече възможности българските пари да работят и за българската индустрия”, отбеляза той. Велев припомни, че според последния вариант на промените до 30% от активите на фонда ще могат да се инвестират в ДЦК.

“Основният мотив на МФ за пренасочване на част от средствата от Сребърния фонд за закупуването на ДЦК е ниската доходоносност на пласирането на средствата от този фонд, но председател на УС на този фонд е Симеон Дянков, т.е самият той е виновен за тази ниска доходност”, заяви председателят на БСК Божидар Данев.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар