До 40% разликата в стандарта на българите
До 40% стига разликата в стандарта на хората в богатите и бедните общини в страната, обявиха от Световната банка. Има огромна разлика в благосъстоянието дори на отделните им райони, коментира Катерина Матернова от световната финансова институция, която представи специална карта на бедността ни. На работна среща, която трябваше да подготви новата национална стратегия за приобщаване на ромите, тя сравни най-малките административни единици у нас, съобщи Actualno.com.
Разликата в стандарта им се колебае в много широки граници, като това най-често се обяснява и с големия брой на малцинствата сред населението им. Според картата, която все пак е правена с данни отпреди няколко години, между регионите с най-много бедни хора са Крумовград, Омуртаг, Руен, Павел баня, Тервел, Трекляно, Макреш, Доспат и др. Дори в Северозападния район на страната, признат за най-бедния в Европейския съюз, има съществени разлики между отделните общини. Например във Враца, Белоградчик и дори Лом бедняците са по-малко от останалите общини. Към по-заможните спадат също Чепеларе, Севлиево, Велико Търново, Варна и дори Бобов дол и Радомир.
Според Световната банка по правило в най-бедните общини няма достатъчно човешки потенциал, но липсва и инфраструктура. Това обрича инвестирането и още повече задълбочава обедняването. Според Мамта Мурти, шеф на "Човешко развитие" за Европа и Централна Азия в СБ, ако успеем да приобщим ромите, държавата ни ще има огромна икономическа полза - ще съкрати социалните помощи, които харчи за тях, и ще произвежда значително по-голям БВП.
Според СБ страната губи годишно над 1 млрд. лв. заради несъстоялото се "включване" на ромите. Но парите, похарчени за образованието им, ще донесат на страната 3 пъти по-голяма печалба пресмятат икономистите.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.