Депутатът от БСП Мая Манолова: В малки общини над 1000 души са сменили адреса си
В селото на Искра Фидосова жителите са се увеличили с 50
Хората, които са променили настоящия си адрес след 1 септември 2010 г., да гласуват на изборите на постоянния си адрес, а не на новия си настоящ адрес, предвиждат проектопромени в Изборния кодекс, внесени от Коалиция за България. Целта е да се ограничи вътрешният изборен туризъм, без да се ограничават избирателните права на гражданите, обясни пред журналисти Мая Манолова, която е един от вносителите. Според нея има голямо предизборно преселение на избиратели, което при това е виртуално, без реално избирателите да променят местоживеенето си.
Става въпрос за малки общини, където 50 или 100 избиратели могат реално да променят изборния резултат, обясни Манолова. Това застрашава честността на изборите и осигурява “служебна победа” на определена политическа партия или кандидат, допълни тя. Манолова уточни, че става дума основно за морските общини, за общини в област Монтана, където по думите й над 1000 души са сменили адреса си, както и за Добрич.
Манолова цитира данни на ГРАО за времето между 1 септември и 31 декември 2010 г., според които настоящия си адрес са сменили 146 хиляди души - с 21 хиляди повече от същия период за 2009 г. “Естествено, не всички са заради изборите, но увеличението от 21 хиляди души показва възможен ресурс за промяна на изборния резултат”, коментира Манолова.
От левицата заявиха, че монтанското село на зам. председателя на ГЕРБ Искра Фидосова Киселево жителите по настоящ адрес са се увеличили от 221 на 274 за периода 1 септември - 31 декември, а хората по постоянен адрес са намалели.
“Изнасят се данни за хиляди преселени граждани, което не е така. От януари месец няма движение почти никъде”, коментира самата Фидосова.
“Ние сложихме край на този изборен туризъм. Предложението на левицата - всички, които са променили настоящия си адрес след 1 септември на предстоящите местни избори да могат да гласуват само по постоянен адрес, означава, че настоящият адрес не се зачита и уседналостта става не 10 месеца, а 15 месеца”, поясни Фидосова.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.