Депутатите вдигнаха праговете за обществените поръчки

31 март 2012 00:16   2247 прочита

Парламентът увеличи стойностните прагове на обществените поръчки, над които се прилагат съответни процедури по възлагане. Това означава, че повече проекти ще минават без търг.

Депутатите приеха на второ четене текстове от промените в Закона за обществените поръчки. Процедурите по закона ще се прилагат задължително при възлагане на обществени поръчки за строителство - равни или по-високи от 264 000 лв. без ДДС, а когато поръчката е с място на изпълнение извън страната - равни или по-високи от 1 650 000 лв. без ДДС.

Досега поръчките за строителство в страната, за които се прилагаха процедурите по закона, трябваше да са равни или по-високи от 240 000 лева, а извън страната - равни или по-високи от 1 500 000 лв. без ДДС.

Процедурите по закона ще се прилагат задължително за обществени поръчки за доставки, услуги и конкурс за проект - равни или по-високи от 66 000 лв., а когато поръчката е с място на изпълнение извън страната - равни или по-високи от 132 000 лв.

Възложителите не са длъжни да прилагат процедурите по ЗОП и условията и реда за възлагане на обществени поръчки чрез публична покана при поръчки на стойност без ДДС за строителство - под 60 000 лв., за доставки или услуги - под 20 000 лв., и за конкурс за проект - под 66 000 лв., реши още парламентът.

Това обаче не се отнася за обществени поръчки в областта на отбраната и сигурността.  В този случай праговете, над които задължително ще се прилага редът, определен в закона, са за поръчки за строителство, равни или по-високи от 4 млн. лв. без ДДС, и за доставки, услуги и конкурс за проект, равни или по-високи от 400 хил. лв. без ДДС.

С промените се допълват условията, при които определени поръчки могат да бъдат запазени изключително за участие на специализирани предприятия и кооперации на лица с увреждания.Забележителното е, че промяната се прави броени месеци след като праговете за обществените поръчки бяха понижени, което породи съмнения за лобистки мотиви.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар