Депутатите отхвърлиха ветото на президента върху Закона за Сметната палата

09 декември 2010 00:18   4 коментара   8974 прочита
М. Манолова
М. Манолова


М. Манолова

Мая Манолова: "Сметната палата става политически подчинена и цедка за всички партии освен за ГЕРБ, които искат да си осигурят служебна победа на изборите"

Депутатите отхвърлиха ветото на президента върху Закона за Сметната палата със 134 гласа "за" и 39 "против". От 173-ма гласували само народните представители от ДПС и БСП не подкрепиха предложението за промени. Синята коалиция и "Атака" одобриха законопроекта на ГЕРБ.

Той беше обсъждан на второ четене на три заседания и на 24 ноември го приеха окончателно. На 1 декември Георги Първанов върна с указ за ново обсъждане в парламента Закона за Сметната палата заради два момента - новият едноличен модел на управление на одитния орган и спорно правомощие на председателя да дава предложения за освобождаване на длъжностни лица.

В мотивите на президента липсват аргументи за нарушение на Конституцията, те са по целесъобразност и без правна аргументация, заяви по време на дебатите Ваня Донева от ГЕРБ, която е сред вносителите на закона. Според нея тълкуването на текста за освобождаването на лица по предложение на председателя на Сметната палата трябва да бъде в посока на лица без политически мандат.

Пламен Орешарски от левицата обаче призова ГЕРБ да оттегли и преразгледа закона. Едноличният орган е много опасен, подчерта той, съществува рискът да бъде прекрачена границата и Сметната палата да стане инструмент за репресия. Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова репликира, че в закона няма възможни инструменти за репресия. Това е одитна дейност, не манипулирайте с твърденията си, ядоса се тя.

Не може да отворите вратата за одитори толкова широко и да премахнете условието за липса на юридическо образование за одиторите, каза на свой ред Меглена Плугчиева от левицата. Законът за Сметната палата е един от ключовите, по които ЕК е оценявала България за готовността й за присъединяване към ЕС, коментира тя.

Ще бъде голяма изненада за вас, че между 1880 г. и 1947 г. България има Сметна палата. Тодор Живков, който е голям държавник, я е отменил, така че възстановяването й е направено през онези 20 г. на “безделничене”, за които вие толкова много тръбите, припомни съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов на колегите си от ГЕРБ и персонално на Менда Стоянова. Според експремиера не е добро решение механизмът на обжалване на актовете на ДФН да се “затваря” при министъра на финансите. Така той влизал в конфликт на интереси, защото ще проверява харчовете на собствените си структури. По думите на Костов в правовата държава не “кадрите решават всичко”, а законът.

След като депутатите от управляващото мнозинство отхвърлиха ветото на президента Георги Първанов върху Закона за Сметната палата, социалистите се заканиха, че ще подадат жалба до Конституционния съд. Към тях ще се присъединят и депутатите от ДПС на Доган.

Според опозицията с този закон се променя начинът на управление на Сметната палата, като от колективен става едноличен орган. Идеята и целта на закона е да се смени начинът на управление и да се изпълняват политически поръчки от палатата, заяви червеният депутат Михаил Миков. Според него следващото управление ще прецизира внимателно функционирането на този орган именно заради политическите поръчки. Социалистката Мая Манолова също настоя, че Сметната палата, която трябва да контролира публичните финанси, става политически подчинена и така се нарушават законите в страната. Това не е обикновена политическа метла на ГЕРБ, а грубо погазване на основни права. По този начин се бяга от отговори на сериозни въпроси като този къде са парите за здравно осигуряване, коментира Манолова. Тя смята, че други въпроси, които ще останат без отговор, включват изборното законодателство. Това е в контекста на желанието на управляващите да си осигурят служебна победа на следващите избори и Сметната палата ще бъде цедка за останалите партии, обвини Манолова.

4 коментара
09 Декември 2010 08:33 | 50
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

Няма по-отвартителен политик в момента от мая манолова. Това, което тя показва в медийте няма нищо общо с това което е. Точно тя на избори участва в купуването на гласове. Тя прави далаверите на избори. Тя използва дори и полицията за да спечелят нейните кандидати, а в медийте показва точно обратното. Че иска да е за справедливи избори, като тя нито веднъж не е правила справедливи избори.


09 Декември 2010 13:44 | аз
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Аз съм не понасям тази жена и незнам как я търпят, тя няма нито визия, нито глас, нито речник, вярвам , че и на други действа точно обратното на това, за което са я поставили, вместо да събира симпатии, тя отблъсква. Само като я чуя, въобще не слушам какво говори, премествам канала. Съжалявам, но няма ли кой да и каже, че не става за показване. Стига е излагала Кюстендил. Направете нещо, да не се изявява непрекъснато, няма ли си други задължения освен да пълни екрана и подлистниците.


09 Декември 2010 14:50 | chukcho
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

НА ТАЯ НЕМА ЛИ КОЙ ДА И ЗАТВОРИ ГРОЗНАТА МУЦУНА !


11 Декември 2010 16:24 | Кюстендилец
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Мейчето е най готената жена в региона и всички мръсници говорят против нея от завис и злоба. Браво , Майче громи малоумниците , те нямат почивен ден и ще ограбят всичко което може да отмъкнат! По големи айдуци не са били управляващи, но нека да види народа какво е да те управляват хора без морал, без образование, без култура и с плитки мозъци-трагедия по лоша от по време на чума ! Майче , хилядите сме зад теб, зад тях са само един файтон малоумници , подлизурки на пожарникаря, идват избори и ще ги изтрием от политическата сцена !




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар