Депутатите гласуваха промените в Закона за движение по пътищата
Три нарушения - и година без шофьорска книжка
Шофьорската книжка да се взема само при системни нарушения, предвиждат промени в Закона за движение по пътищата, внесени от депутати от ГЕРБ, които парламентът одобри на първо четене. Свидетелството за управление вече да не се взима за месец, два или три, а за цяла година, но при три или повече нарушения на пътя, пише в текстовете. За сметка на това се въвеждат по-големи глоби за превишена скорост.
Срещу разпоредбата възразиха от опозицията. Според Румен Такоров от левицата така който имал пари, щял да шофира. "Въвежда се, че всеки 5 км/ч над ограничението за скорост в населените мяста от 50 км/ч се глобява с по 50 лв. Значи който има пари, да кара. Може да кара и с 200 км/ч, глобата ще му е някъде около 500-600 лв. И не само за населените места, но и извън населените места тази формулировка остава в сила”, възмути се депутатът. Той попита и дали “системното нарушение” може да е десет пъти.
В предложението на депутатите е записана системност, но правната комисия обръща внимание, че е добре да бъде включено и при повторно нарушение да се наказва с лишаване от право, отговори Павел Димитров от ГЕРБ.
От 50 до 100% се увеличават глобите за шофиране с превишена скорост. 20 лева става глобата за шофиране с превишение на скоростта с 10 км/ч над допустимата в населено място. От 250 на 350 лева се повишава санкцията, ако си карал с над 50 км/ч повече от позволеното.
В законопроекта е предвидено шофьори, които карат в бус лента, да остават без книжка от 1 до 6 месеца и да се глобяват от 50 до 200 лв.
Парламентът прие да се въведе налагане на глоби с електронен фиш за нарушения, заснети с камери. Депутатите дискутираха върху промените, свързани със “синята зона”, и въвеждането на електронен фиш.
С предлаганите промени в Закона за движението по пътищата се дава възможност електронният фиш за глоба на пътя да бъде обжалван, обясни Светослав Иванов от ГЕРБ.
"Промяната, която засяга “синята зона”, дава възможност да се определят местата за платено паркиране, като се премахва понятието кратковременно паркиране - до 3 часа. По този начин се урежда режимът за преференциално паркиране на лицата с увреждания", добави Иванов.
Соцдепутатът Петър Мутафчиев посочи, че със "синята зона" се задръства центърът. В момента всеки ден 10 000 автомобила паркират в централната част на столицата, добави той и попита колко паркинга са изградени от въвеждането на зоната. Според него е проблем и паркирането покрай метростанциите, защото няма паркинги. Депутатът призова да не бързат с приемането на законопроекта на второ четене.
Михаил Михайлов от Синята коалиция предложи да няма "сини зони" там, където се движат превозните средства от градския транспорт.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.