Дежавю: Нова патова ситуация с избора на председател на НС, ще се сформира ли кабинет или вървим към избори
На старта на 50-ото Народно събрание отново се стигна до патова ситуация с избора за председател, така както беше и в предходните два парламента. В 49-ото Народно събрание в крайна сметка на третия опит за председател беше избран Росен Желязков от ГЕРБ-СДС, а в 48-ото - депутатите в крайна сметка достигнаха до консенсус да оставят за шеф на парламентарната трибуна дойанът Вежди Рашидов, на третия ден от първото заседание на тогавашния парламент, предаде Дарикнюз.бг
Едва десетина дни след изборите и вече се повдигат и въпросителни ще върви ли страната ни към нови предсрочни избори, ако партиите не съумеят да сформират управляващо мнозинство и редовен кабинет. Въпросителните станаха още повече, след като от лидерът на "Има такъв народ" (ИТН) Слави Трифонов обяви, че няма да подкрепят правителство нито с първия, нито с втория мандат. И това ден, след като от ИТН все пак отидоха на предварителни разговори с ГЕРБ-СДС относно подкрепа за евентуална подкрепа и участие в кабинет с първия мандат. Единствената друга партия, която откликна, беше ДПС. Нито ПП-ДБ, нито БСП и "Възраждане" се отзоваха.
С "Величие" среща също не се състоя, защото Николай Марков поиска директна лидерска среща с председателя на ГЕРБ Бойко Борисов, а не разговори през контактни групи.
ГЕРБ и ДПС водиха разговори в понеделник, като беше отбелязано, че имат много "сходства" в идейните си виждания. След срещата Деница Сачева обяви, че е станало ясно, че с ДПС имат сходство в програмите по отношение на основните приоритети пред страната ни, свързани с Шенген, членството ни в Еврозоната, икономическия растеж, основан на инвестиции, с ясни политики по отношение на пазара на труда и други секторни политики.
С отпадането на ИТН от уравнението, обаче, задачата за сформиране на кабинет с първия или втория мандат става още по-сложна. От "Продължаваме промяната - Демократична България" заявиха, че твърдо остават в опозиция, тъй като такава роля са им отредили избирателите. А от ИТН и "Възраждане" искат третия мандат, който се връчва на парламентарна група, избрана по преценка на президента, като вече от заявките на двете партии става ясно, че биха подкрепили кабинет само с техен мандат.
ГЕРБ-СДС разполагат с 68 депутати, а втората парламентарна сила ДПС - с 47. Математиката показва, че така събират 115 гласа - с 6 по-малко от минималните 121, за да може да бъде сформиран кабинет. БСП също категорично заявиха, че няма да подкрепи кабинет на ГЕРБ и ДПС. Борисов предложи формула "експертен кабинет" , който да е надпартиен и призова повече партии да се включат в него, като го нарече "правителство на споделената отговорност".
Това означава, че козът е в партия "Величие", която разполага с 13 депутати. Депутатът от формацията Виктория Василева миналата седмица заяви, в ефира на БНТ, че няма да участват в правителство в ГЕРБ и ДПС, както и че ще постараят да реализират идеите си в опозиция.
Така изгледите за съставяне на редовен кабинет са все по-малко обещаващи.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.