Дефицит в бюджета до 2014 г.
Правителството предвижда ограничаване на дефицита под изискуемия праг в ЕС от 3 % от БВП още до 2011г. и постепенното му редуциране до нулево бюджетно салдо през 2014 г. Това е записано в проектобюджета за следващата година, публикуван на сайта на финансовото министерство. Средносрочната фискална цел на кабинета предвижда дефицит от не повече от 2.5% от БВП за 2011 г., 1.5% за 2012 г. и 1.0% за 2013 г. За тази корекция в прогнозите управляващите не разчитат на повишаването на данъците, затова обещават да предприемат мерки за сериозно съкращаване на бюджетните разходи. Според авторите на проектобюджета свиването на харчовете пък ще забави възстановяването от икономическата криза и ще доведе до по-нисък ръст на приходите.
За първи път през последните десетилетия планираните разходи догодина ще бъдат равни на тазгодишните в размер на 27,807 млрд. лв., или 40% от стойността на БВП. Предвижда се замразяването на пенсии и заплати, като минималната работна заплата остава в размер на 240 лв. На равнището на тази година остават и парите за издръжката на държавните ведомства и общините. Общините ще получат общо 1,838 млрд. лв., предвижда разчет на МФ.
Основна цел на фискалния план за догодина е намаляване на бюджетния дефицит до 2 млрд. лв. В края на тази година хазната би трябвало да бъде на минус 3,2 млрд. лв.
Експертите на МФ залагат през 2011 г. българската икономика да произведе БВП но стойност 77,113 млрд. лв., а икономическият ръст да достигне 3,6 на сто. Очаква се приходите по консолидираната фискална програма , включваща държавната хазна и парите от еврофондовете, да са на стойност25,814 млрд. лв.
С 450 млн. лв. повече трябва да се съберат от ДДС с обещанието на правителството да не увеличава налози. От 1 януари 2011 г. е предвидено облагане на чуждестранни юридически лица, регистрирани в офшорни зони с данък 10% върху доходите им, ако са свързани с България.
Прогнозира се фискалният резерв да достигне 4.5 млрд. лв. За да компенсира минималното му ниво и дефицита в хазната, правителството ще разчита на външно финансиране през 2011г. в размер на около 1,2 млрд. евро, като 200 млн. евро заем от ЕИБ и емисия на ДЦК на международните капиталови пазари с номинал около 1 млрд. евро.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.