Данъчните събраха 18 млн. лв. от необслужвани кредити
От началото на годината приходите от неразплатени задължения бележат значителен ръст. Събраните над 18 милиона лева са 172 % от планираните приходи от този вид за цялата 2010 г. През 2009 г. събраните суми от частни държавни вземания са били малко над 17 милиона лева.
Експертите от дирекция "Частни държавни вземания" в НАП отчитат ръст от 18% на разплатените дългове по европейски програми, което е значителен напредък, като се има предвид, че тези вземания в по-голямата си част са трудно събираеми. Основната причина е липсата на имущество на длъжниците. Управителите и представителите на търговските дружества и кооперации със задължения е добре да знаят, че носят наказателна отговорност, ако в 30-дневен срок от спирането на плащанията на фирмите не поискат откриване на производство по несъстоятелност.
Междувременно стана ясно, че столичната НАП е поискала 32 дружества, натрупали задължения за повече от 60 млн. лв., да бъдат обявени в несъстоятелност от съда. Спрямо тях са приложени всички законови мерки - възбрани и запори на движими и недвижими вещи и банкови сметки, дерегистрация по ЗДДС, забрана на управителите да напускат страната и др., и въпреки това задълженията не могат да бъдат събрани. Повечето са търговци, които нямат активи, годни да обезпечат вземанията. Изпратени са и 51 сигнала до прокуратурата за търсене на наказателна отговорност от управители и собственици на дружества, които не са уведомили съда за изпадане в неплатежоспособност и свръхзадлъжнялост. При откриване на производството по несъстоятелност съдът налага запори и възбрани върху цялото имущество на длъжниците, което се осребрява в рамките на производството. Когато длъжниците не разполагат с имущество, съдът постановява прекратяване и заличаване от Търговския регистър на съответното дружество.
Управителите и собствениците на дружествата, обявени в несъстоятелност, не могат да бъдат учредители на нови акционерни дружества, както и еднолични търговци. НАП препоръчва при затруднени плащания длъжниците да търсят контакт с приходната администрация. Законът дава възможност след представяне на обезпечение дългът да се погасява на части и да не спират плащанията по работни заплати, банкови кредити, доставки и др.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.